X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 15:46
Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju został opracowany przez Polski Instytut Ekonomiczny. Punktem wyjścia do przygotowania takiego narzędzia było przekonanie, że Produkt Krajowy Brutto jako miernik rozwoju nie obejmuje wielu istotnych zjawisk gospodarczych i społecznych. Wskazuje on przede wszystkim na podaż, a nie na dobrobyt.
Audio
  • Czym jest Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju wyjaśnia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

− Wprowadzając Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju zastanawiamy się nad tym, jak włączyć pojęcie inkluzywnego wzrostu, czyli takiego wzrostu gospodarczego, który uwzględnia jak najszersze grono społeczne, przy korzystaniu z profitów związanych z rozwojem. Dlatego ten rozwój uważamy za odpowiedzialny, czyli taki, którym państwo powinno się kierować. I cieszymy się, że Polska zajęła w tej klasyfikacji 29 pozycję. Co więcej poprawiła ją w stosunku do roku 2015, kiedy była 31., podkreśla Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Indeks bazuje na 3 filarach, które mierzą obecny dobrobyt, zdolność do kreacji dobrobytu w przyszłości oraz dobrostan wynikający z czynników pozapłacowych. Opiera się na 8 wskaźnikach, będących obiektywnymi danymi, pochodzącymi z bazy Banku Światowego oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Opracowano go na rzetelnych danych dla 162 gospodarek świata. Liderami zostały: Szwajcaria, Norwegia i Szwecja. Wysokie 29 miejsce Polska zawdzięcza niskiemu poziomowi nierówności społecznych oraz przewidywaniu długiego życia obywateli. W ocenie autorów Indeksu, odpowiedzialny rozwój, związany jest po pierwsze z dobrobytem dzisiejszym, czyli z możliwościami konsumpcji. Drugi czynnik to próba odpowiedzi na pytanie, czy zapewniamy możliwość tego rozwoju w przyszłości, czy przyszły dobrobyt będzie do zrealizowania poprzez między innymi prowadzone na odpowiednią skalę badania i rozwój, wydatkowanie środków na innowacje, patentowanie nowoczesnych produktów, wynalazków. Ważne jest też w tym kontekście zwiększanie udziału naukowców w liczbie zatrudnionych. Trzecia kwestia dotyczy jakości życia, jego długości, czystości powietrza i bezpieczeństwa publicznego.

− Od lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, toczone są dyskusje i batalie intelektualne nad tym w jaki sposób można wprowadzić inne miary, alternatywne albo obok samego PKB, które mogą być lepszymi miernikami np. decyzji politycznych i programów rządowych. W latach 90-tych wprowadzono wskaźnik HDI  (Human Development Index), przygotowany przez ONZ. Nasza miara jest trochę podobna, a zarazem inna, ponieważ świat się zmienił przez te 30 lat. Chcemy zaproponować trochę inne rozwiązanie, o którym planujemy dyskutować z innymi ekonomistami w Polsce i za granicą i może ulepszyć to opracowanie obecnie prezentowane. Tak aby obok PKB postawić jakąś inną liczbę, która ma wartość nie tylko w złocie, pieniądzu, ale też w tych innych czynnikach, czyli w jakości życia, długości życia i w naszym szczęściu - zaznacza Piotr Arak - dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Marek Lachowicz, kierownik Zespołu Makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreśla, że tworzenie mierników zrównoważonego wzrostu to szansa na dyskusję o ścieżce rozwoju.

− Tematem inkluzywnego rozwoju zajmuje się wiele organizacji i zespołów, w tym Komisja Europejska i OECD. Pragniemy dołączyć do tego grona, ale nasz wkład w międzynarodową debatę nie może polegać wyłącznie na ocenie istniejących mierników. Stąd nasza propozycja Indeksu Odpowiedzialnego Rozwoju, to także zaproszenie do dalszej dyskusji naukowej – mówi gość Polskiego Radia.

Dariusz Kwiatkowski

Zobacz więcej na temat: NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak