X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Arcybractwo Męki Pańskiej – tajemnice życia i śmierci

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 22:00
Audio
Martwy Chrystus na fragmencie obrazu Hansa Holbeina młodszego
Martwy Chrystus na fragmencie obrazu Hansa Holbeina młodszegoFoto: wikimedia/domena publiczna

W audycji przedstawilismy Arcybractwo Męki Pańskiej, które od ponad 400 lat istnieje i działa przy Bazylice Franciszkanów w Krakowie. Arcybractwo Męki Pańskiej, zwane też Arcybractwem Dobrej Śmierci, w 1595 założył kanonik kapituły katedralnej w Krakowie, ksiądz Marcin Szyszkowski, późniejszy biskup krakowski. Do bractwa należeli mieszczanie, kardynałowie i królowie.

Spośród królów jego członkami byli: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski. Anonimowość uczestnictwa zapewniały stroje: czarne habity i kaptury, z wyciętymi otworami jedynie na oczy. Obecnie Arcybractwo pełni jedynie funkcję liturgiczną, zachowując tradycyjne stroje i obyczaje. Arcybractwo liczy dzisiaj blisko dwudziestu członków, którzy w Wielkim Poście na nabożeństwie Piętnastu Stopni Męki Pańskiej. Obecnie Arcybractwo pełni funkcję liturgiczną, zachowując tradycyjne stroje oraz kultywując pamięć o dawnych zwyczajach. Nabożeństwo Piętnastu Stopni Męki Pańskiej gromadzi wielu uczestników. Są wśród nich ludzie kierowani ciekawością, chcący zobaczyć niecodzienny obrzęd religijny. Jednak większość uczestników to osoby, których pociąga pragnienie rozważania i kontemplacji Męki Pańskiej oraz franciszkańska duchowość pasyjna.

O Arcybractwie Męki Pańskiej opowiedzieli: o. Paweł Solecki – franciszkanin zajmujący się historia Arcybractwa, Adam Bujak – fotograf, od prawie 30 lat członek Arcybractwa Męki Pańskiej, autor albumu o Arcybractwie. W audycji wykorzystano fragmenty nabożeństwa. 

Autorka: Sylwia Sułkowska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak