X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nowe Technologie

Po co Unii Europejskiej 20 tysięcy kart graficznych?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 20:39
UE chce zbudować superkomputer, by stworzyć drugą Ziemię.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Ostatnie wysokie ceny podzespołów elektronicznych, takich jak procesory czy karty graficzne, nie ucieszą pomysłodawców projektu, który zakłada stworzenie rozbudowanej symulacji zachowania cyfrowego bliźniaka naszej planety. Unia Europejska chce zbudować zaawansowany komputer, w którego skład będzie wchodzić aż 20 tysięcy kart graficznych. 

Specjaliści, dzięki wirtualnej replice Ziemi będą w stanie przeprowadzać symulację, która pokaże, jak planeta będzie radzić sobie na przestrzeni lat ze zmianami klimatycznymi czy katastrofami ekologicznymi. Projekt ma być gotowy do 2030 roku i może wynieść, w przeliczeniu na złotówki, ponad 4,5 tryliona złotych. 

mk