X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nowe Technologie

Nawet świnia by to obsłużyła

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 22:25
Amerykańscy naukowcy nauczyli świnie obsługiwać joystick w grze wideo. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

Nie ujmujemy oczywiście nic świniom, bo to jedne z najinteligentniejszych zwierząt na naszej planecie, które są hodowane przez człowieka. Tę ponadprzeciętną inteligencję przebadali amerykańscy badacze, którzy postanowili nauczyć świnie obsługi joysticka. 

Zwierzęta sterowały kursorem na ekranie monitora i musiały poprowadzić go tak, by ten uderzył w określone elementy. Gdy zadanie zostało zaliczone, świnie otrzymywały nagrodę w postaci jedzenia. Eksperyment był zaprojektowany tak, by za każdym razem rósł poziom trudności, a zwięrzęta musiały się wysilić. Trzeba przyznać, że poszło im całkiem nieźle, bo zadanie zostało wykonane poprawnie w ponad 75% prób. Zdaniem naukowców, osiągnięte przez zwierzęta wyniki sugerują, iż inteligencja świń pozwala im na zrozumienie stawianego przed nimi celu.

mk