X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nowe Technologie

Amerykańskie tournee Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 14:15
Maria Skłodowska-Curie była polskim fizykiem i chemikiem, dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. Przez wielu uznana została za najwybitniejszą Polkę. Czy w Jej życiorysie są jeszcze jakieś niewiadome?
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/ 1-Z-494

Czytaj też:
maria skłodowska curie mural 1200.jpg
Maria Skłodowska-Curie – Polka wszech czasów

Sto lat temu, 20 maja 1921 Maria Curie-Skłodowska odwiedziła Waszyngton. W Białym Domu spotkała się z nowo wybranym prezydentem USA, Warrenem Hardingiem, który przekazał polskiej noblistce gram radu. Wartość tego podarunku wynosiła 100 tysięcy dolarów, czyli 20 milionów dzisiejszych złotych. Pieniądze zebrane zostały przez amerykańskie kobiety. Co wspólnego z tym przedsięwzięciem miała amerykańska dziennikarka, Marie Meloney? Jak to możliwe, że odkrywczyni radu i  zdobywczyni dwóch najbardziej prestiżowych nagród naukowych, dla zdobycia pierwiastka musiała udać się za ocean? O tym porozmawiamy z Małgorzatą Sobieszczak-Marciniak, ze Stowarzyszenia Marii Curie-Skłodowskiej w Hołdzie.

Zobacz też:

W audycji ponadto:

40 lat temu, 23 maja 1981 roku powstało Polskie Towarzystwo Informatyczne. Jednym z założycieli był inżynier Jacek Karpiński, który w latach 1970 - 1973 zaprojektował pierwszy w Polsce mini komputer. K - 202 pracował z prędkością miliona operacji na sekundę - szybciej niż komputery stworzone nawet dziesięć lat później. Gościem audycji będzie informatyk, inż. Tomasz Kokowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

***

Do wysłuchania audycji "Eureka" we wtorek (1.06) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Curie - w cieniu żony

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 05:45
Piotr Curie może uchodzić za archetyp naukowca. W pełni poświęcony badaniom, nie dbający o zaszczyty, którego jedynym marzeniem było wyposażone laboratorium. Niespodziewana śmierć przerwała jego wybitną karierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saga Noblistów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 22:00
W tygodniu ogłaszania tegorocznych naukowych Nagród Nobla z medycyny, fizyki i chemii przypomnimy osiągnięcia wybitnej Polki Marii Skłodowskiej-Curie, Jej męża Piotra oraz córki Ireny i męża Ireny Frédérika Joliot-Curie.
rozwiń zwiń