X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nowe Technologie

Kto wynalazł drukarkę laserową?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 11:00
W 2013 mija 75. rocznica wynalezienia przez Chestera Carlsona kserografii. Xerox, ma na swoim koncie ponad 10,7 tys. aktywnych patentów a obecnie pracuje obecnie m.in. nad techniką drukowania baterii słonecznych i metodami bezdotykowego badania noworodków. W 2013 r. mija także 25 lat od wynalezienia przez firmę drukarki laserowej
Kto wynalazł drukarkę laserową?

Aby poznać historię współczesnych urządzeń biurowych, a więc także firmy Xerox, należy cofnąć się do pierwszej połowy XX w. Amerykanin Chester Carlson rozpoczyna studia prawnicze. Nie mogąc sobie pozwolić na zakup niezbędnych do nauki podręczników postanawia stworzyć maszynę do kopiowania. Prace szybko przynoszą rezultaty i w 1937 r. do urzędu patentowego trafia pierwszy wniosek naukowca.

Początki kserografii

Przełom następuje 22 października 1938 r. - to właśnie wtedy pojawia się pierwszy kserograficzny obraz ręcznie napisanej notatki: „10.-22.-38 Astoria” i staje się podstawą opracowanej przez Carlsona technologii. W niedługim czasie wynalazkiem interesuje się firma z Rochester w stanie New York – The Haloid Company, założona w 1906 r. Inwestuje w produkt, a w konsekwencji w 1949 r. pojawia się pierwsza kopiarka wykorzystująca wynalezioną przez Carlsona technologię. Wynalazek, szybko trafia na rynki w Ameryce, Europie i Azji.

Cudowne lata 60.

W latach 60. firma oficjalnie zmienia nazwę na Xerox Corporation i kontynuuje prace nad kserografią. W 1962 r. Rank Xerox (podmiot zależny Xerox) i Fuji Photo Film rozpoczynają współpracę nastawioną na innowacje, tworząc Fuji Xerox – przedsiębiorstwo dedykowane rynkom azjatyckim. Jest to najdłużej działająca spółka typu joint venture pomiędzy amerykańską a japońską firmą na świecie. Firma przyczynia się do powstania m.in. pierwszych urządzeń wielofunkcyjnych.

Komputerowa era

Pasmo sukcesów mobilizuje firmę do dalszych inwestycji w badania i rozwój, co owocuje kolejnymi historycznymi wynalazkami. W 1970 r. Xerox otwiera w Alto w Kalifornii swoje własne laboratorium Palo Alto Research Center, znane jako Xerox PARC. To właśnie w jego murach rok później powstaje obiektowy język programowania – Smalltalk. W 1972 r. na rynku pojawia się zaprojektowany tam pierwszy na świecie komputer osobisty Xerox Alto, posiadający graficzny interfejs użytkownika, edytor i myszkę. W ośrodku badawczym Xerox PARC powstaje również: Ethernet – technika służąca do budowy lokalnych sieci komputerowych, będąca dzisiaj standardem tworzenia sieci LAN oraz pierwszy obraz video nagrany w systemie SuperPaint, stanowiący krok w stronę powszechnie dzisiaj wykorzystywanej animacji komputerowej. W 1977 r. na rynku pojawia się pierwsza komercyjna laserowa drukarka, efekt pracy Xerox PARC.

Kolejny etap: zarządzanie drukiem

Przełom wieków to czas wielkich zmian dla Xerox. Pierwszą z nich jest nowy prezes - na czele firmy staje Anne Mulcahy. Od tej pory firmą zarządza jedynie płeć piękna. Nowa prezes dokonuje reorganizacji firmy, zmienia priorytety i dywersyfikuje jej ofertę. Xerox zaczyna tworzyć zupełnie nowy rozdział w swojej historii. Od tej pory, firma znana głównie z produkcji kserokopiarek, zajmuje się również świadczeniem usług związanych z zarządzaniem drukiem i dokumentami (Managed Print Services). Wdraża nowe rozwiązania pozwalające redukować związane z tym wydatki w firmach i wspomaga efektywną eksploatację urządzeń biurowych. Tworzy także aplikacje usprawniające zarządzanie dokumentami w firmie. Jej oferta doceniona zostaje przez międzynarodowe agencje badawcze - w tym roku Xerox po raz czwarty z rzędu zostaje uznany liderem rynku usług zarządzania drukiem w raporcie Quocirca.

Xerox XXI wieku

Dzisiaj Xerox posiada 160 oddziałów, w których łącznie zatrudnionych jest ok. 140 tys. pracowników. Firma nieprzerwanie stawia na badania i rozwój, przeznaczając rocznie na ten cel wraz ze spółką Fuji Xerox, ok. 1,6 mld dolarów (2011 r.). W 1993 r. otwarte zostaje kolejne laboratorium - Xerox Research Centre Europe w Grenoble, jedno z najważniejszych centrów badawczych koncernu, które współpracuje dzisiaj z 650 badaczami i inżynierami z całego świata. W grudniu 2012 r. ogłosiło ono, że pracuje nad zaawansowanymi technologiami monitorującymi stan wcześniaków, które ma się odbywać jedynie za pomocą kamer.

  • Naukowcy z laboratoriów Xeroxa ciągle tworzą innowacyjne wynalazki. W 2011 r. firma we współpracy z ThinFilm Electronics produkuje drukowalne, wielowarstwowe znaczniki, które pozwolą kontrolować żywność pod kątem przydatności do spożycia, a w przyszłości mogą być też używane do monitorowania stanu zużycia hamulców samochodowych. Inne innowacyjne rozwiązania Xerox, to m.in. narzędzia, pozwalające zmniejszyć korki uliczne, usprawniające proces parkowania i poprawiające bezpieczeństwo na drogach. Zaś kwietniu br. świat obiegła wiadomość, że naukowcy z laboratorium Xerox PARC stworzyli baterię z drukowanych części, która może przechowywać o 20 proc. więcej energii niż standardowe rozwiązania. Kolejne lata mogą przynieść nowe, przełomowe technologie.autor: Xerox

Czytaj także

Nowe kolorowe systemy produkcyjne Xerox

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 03:50
Systemy produkcyjne Color J75 oraz C75 zaprojektowano w taki sposób, że oferują różne ustawienia produkcyjne, które sprawdzą się w drukarniach, punktach usługowych, agencjach kreatywnych, zakładach fotograficznych i biurach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Xerox ColorQube 8900 drukuje w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 09:28
Kolorowe urządzenie wielofunkcyjne zostało wyposażone w kontroler ConnectKey, który umożliwia mobilny druk oraz druk w chmurze.
rozwiń zwiń