X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nowe Technologie

Nie płać okupu cyberprzestępcom

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 13:01
Złośliwe oprogramowanie typu ransomware zyskało swoją nazwę od blokady, jaka pojawia się na zarażonym komputerze. Na ekranie pojawia się wiadomość, rzekomo pochodząca od organów ścigania (najczęściej fikcyjnych wydziałów policyjnych ds. walki cyberprzestępczością) która informuje, że za pomocą tego urządzenia złamane zostało prawo np. pobrano albo obejrzano film lub inny utwór chroniony prawami autorskimi.
Nie płać okupu cyberprzestępcom

Komunikat zawiera też informacje, że po wpłaceniu określonej grzywny, dostęp do komputera zostanie odblokowany. Wpłacenie „kary” nie spowoduje jednak zdjęcia blokady. F-Secure, fiński producent oprogramowania antywirusowego radzi, jak uporać się z infekcją oraz nie paść ofiarą internetowego oszustwa.

Globalny problem

Liczba przetłumaczonych i dostosowanych do konkretnych krajów poszczególnych wersji ransomware (z ang.: ransom – okup, software – oprogramowanie) wyraźnie wskazuje, że oprogramowanie tego typu stało się globalnym problemem. Istnieje wersja „policyjnego” ransomware, która została użyta w ponad 40 krajach – w każdym przypadku ekran blokady wyświetlany jest w lokalnym języku, ze znakiem graficznym krajowych organów ścigania. Ponad pięć milionów komputerów na całym świecie zaatakowanych zostało tylko przez jedną grupę przestępczą.\

Analizy F-Secure Labs pokazują, że ransomware podszywające się pod organy ścigania pierwotnie pojawiło się w Niemczech, następnie rozprzestrzeniło się w niemal wszystkich krajach Europy Zachodniej, po czym zaatakowało Skandynawię, USA, Kanadę i Australię. Przestępcy wzięli też na cel kraje Ameryki Łacińskiej takie jak Meksyk, Argentyna, Boliwia i Ekwador. Ostatnimi czasy ransomware pojawiło się w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Jak pokazują badania F-Secure* w Polsce, mimo, że 61 proc. polskich internautów  ma świadomość i obawia się, że może zostać celem cyberprzestępców, ofiarą skutecznych ataków, w tym ransomware, padło już 14 proc. użytkowników.

Zadaj pytanie ekspertom

Trojany blokujące system oraz domagające się „okupu” stały się ostatnio jednym z najpowszechniejszych na świecie rodzajów złośliwego oprogramowania – stwierdza Mikko Hypponen, szef działu badań w F-Secure. To właśnie dlatego ostrzegamy ludzi przed tym zagrożeniem. Jeżeli twój system zostanie zablokowany, to na pewno nie przez policję.

Nie płać okupu! - z takim właśnie przesłaniem F-Secure chce dotrzeć do internatów za pośrednictwem uruchomionego dzisiaj dwutygodniowego panelu pytań i odpowiedzi oraz nowego serwisu www poświęconego ransomware. We współpracy z fińską policją i CERT-FI, krajową organizacją promującą bezpieczeństwo komputerowe, F-Secure stworzył serwis internetowy, który zawiera podstawowe informacje na temat ransomware. Można tam znaleźć też porady dotyczące usuwania tego typu złośliwego oprogramowania. Serwis znajduje się pod adresem ransomware.fi a informacje dostępne są w języku angielskim.

Ponieważ w wielu przypadkach ludzie naprawdę płacą okup, trzeba uświadomić im, że mają do czynienia z oszustwem – mówi Antti Tikkanen, Dyrektor w F-Secure Labs odpowiedzialny za reagowanie na zagrożenia. Z tej przyczyny F-Secure inicjuje działania zwiększające świadomość społeczną problemu i współdziała z władzami poszczególnych krajów.autor: Informacja prasowa

Czytaj także

Ransomware o czym powinniśmy wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 10:00
Głównym zadaniem oprogramowania ransomware jest uzyskanie przez cyberprzestępców okupu w zamian za odblokowanie komputera użytkownika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

HP: koszty cyberprzestępczości wzrosły o 78 procent

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 12:00
Firma HP przedstawiła wyniki ogólnoświatowego badania przeprowadzonego przez Ponemon Institute, wskazującego, że koszty i częstotliwość cyberataków oraz czas rozwiązywania powodowanych przez nie problemów, od czterech lat nieustannie rosną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najnowsze trendy w cyberbezpieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 07:34
Siedemnasta edycja konferencji bezpieczeństwa teleinformatycznego SECURE, organizowana przez instytut badawczy NASK oraz działający w jego strukturach zespół CERT Polska zgromadziła rekordową liczbę prawie 50 prelegentów i ponad 460 uczestników z Polski i ze świata.
rozwiń zwiń