X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nowe Technologie

FakeJobOffer trafi do Europy?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 10:00
Dotychczas internetowi naciągacze najczęściej korzystali z poczty elektronicznej i wiadomości SMS. Teraz wyszukują ofiar za pośrednictwem aplikacji mobilnych – ostrzegają specjaliści z F-Secure
FakeJobOffer trafi do Europy?
Foto: glowimages.com

Specjaliści z laboratoriów F-Secure ostrzegają przed aplikacją, która na początku tego roku posłużyła do przeprowadzenia zakrojonego na dużą skalę oszustwa spamowego. FakeJobOffer to trojan używany do rozpowszechniania fałszywych ofert pracy. Wirus był wymierzony w użytkowników z Indii i dystrybuowany za pośrednictwem niezależnego sklepu z aplikacjami przeznaczonymi na mobilny system operacyjny Android.  Ten koń trojański był najczęściej dołączany do popularnych gier oraz najchętniej pobieranych aplikacji, w tym przypadku związanych z tematyką filmów Bollywood.

Po instalacji FakeJobOffer czeka na ponowne uruchomienie urządzenia i uaktywnia swoje złośliwe komponenty. Następnie informuje użytkownika o przychodzącej wiadomości e-mail, której nadawcą jest dział kadr międzynarodowego koncernu motoryzacyjnego TATA Motors. Złośliwa aplikacja otwiera w przeglądarce urządzenia witrynę internetową, kierującą użytkownika do pliku graficznego przedstawiającego wspomnianą propozycję pracy. „Kandydat” dowiaduję się, że może otrzymać intratne stanowisko w jednym z oddziałów firmy w Indiach. W celu umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną należy najpierw uiścić niewielką „zwrotną” kaucję. Ofiara jednak nigdy nie otrzymuje swoich pieniędzy, ponieważ nie ma żadnej rozmowy kwalifikacyjnej ani nawet oferty pracy.

Ten typ oszustwa nie jest niczym nowym ani skomplikowanym. W Indiach podobne oferty krążyły po skrzynkach pocztowych i wiadomościach SMS od 2012 roku, ale po raz pierwszy do ich rozpowszechniania wykorzystano w taki sposób „strojanizowaną” aplikację na mobilny system operacyjny – mówi Sean Sullivan, Doradca ds. Bezpieczeństwa w F-Secure. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż tego typu metody zostaną w najbliższym czasie zastosowane w innych krajach. Autorzy złośliwego oprogramowania widzą jeszcze wiele niewykorzystanych okazji i nisz na względnie nowej i rosnącej platformie, jaką jest Android. Czerpią przy tym inspirację z wirusów przeznaczonych na system Windows.

Więcej informacji o najnowszych zagrożeniach mobilnych, można znaleźć w pełnym raporcie na temat zagrożeń mobilnych za pierwszy kwartał 2013 r. pod adresem http://www.f-secure.com/en/web/labs_global/. Natomiast historię trwającej już 25 lat walki specjalistów z F-Secure z wirusami, można znaleźć na specjalnej urodzinowej stronie: www.f-secure.com/happybday.autor: Robert Kamiński