X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nowe Technologie

Chmura obliczeniowa nadal niedoceniana w polskich firmach. A może przynieść polskiej gospodarce 121 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:21
Upowszechnienie technologii chmurowych w polskich firmach i instytucjach publicznych może przynieść do 2030 r. dodatkowe 121 mld zł, co odpowiada 4 proc. PKB Polski - przekonują autorzy raportu "Chmura 2030" firmy McKinsey&Company.
Polska dysponuje już infrastrukturą technologiczną umożliwiającą przenoszenie biznesu do chmury.
Polska dysponuje już infrastrukturą technologiczną umożliwiającą przenoszenie biznesu do chmury.Foto: Shutterstock/vectorfusionart

Tymczasem polskie firmy nadal nie wykorzystują w pełni tego "lewara technologicznego" - w raporcie wskazano, że polskie przedsiębiorstwa i instytucje wdrażają rozwiązania chmurowe na 1,5-krotnie niższym poziomie niż średnia w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wyjaśniono, że z chmur korzystamy głównie w aplikacjach biurowych i oprogramowaniu do współpracy typu CRM.

(CRM - customer relationship management) to najprościej rzecz ujmując zarządzanie relacjami z aktualnymi i potencjalnymi klientami

Chmura najczęściej obecna w firmach teleinformatycznych, najmniej w: hotelarstwie, gastronomii, handlu

Najczęściej takie rozwiązania są wykorzystywane w firmach w sektorze teleinformatyki (64 proc.) i mediów (46 proc.). Na drugim końcu z kolei są: hotelarstwo i gastronomia (15 proc.), budownictwo (17 proc.) i handel (20 proc.).

Czytaj więcej

Niewiele firm inwestuje w nowe technologie. Jaka jest tego przyczyna?

Technologie chmurowe mogą przynieść gospodarce do 2030 r. 121 mld zł

Tymczasem autorzy raportu przekonują, że upowszechnienie technologii chmurowych w polskich firmach i instytucjach publicznych może wytworzyć do 2030 r. wartość dodaną w wysokości 27 mld euro (121 mld zł), czyli odpowiadającą 4 proc. PKB Polski.

Mniej "chmury" oznacza mniej innowacyjnych produktów, dłuższe przestoje, wyższe koszty IT

"82 proc. tej wartości mogłoby pochodzić z nowo powstałych przedsiębiorstw i innowacyjnych produktów cyfrowych, których stworzenie umożliwi lub przyspieszy architektura chmurowa.

Czytaj więcej

Transformacja cyfrowa jednym z priorytetów firm. Eksperci: pandemia przyspieszyła wdrażanie zmian

Pozostałe 18 proc. może wynikać z korzyści, które odniesie bardziej tradycyjny biznes, np. obniżenie kosztów IT, mniejsze przestoje w pracy wywołane awariami oraz automatyzacja pracy.

Technologie przyszłości, które powstaną w oparciu o chmurę, stanowią dodatkowe, trudne do oszacowania źródło wartości dodanej" - napisano w opracowaniu.

Chmura przynosi największe korzyści w handlu, transporcie, logistyce

Zdaniem McKinsey&Company największe korzyści wynikające z upowszechnienia chmury obliczeniowej może odnieść handel detaliczny, sektor produktów szybkozbywalnych (FMCG) oraz transport i logistyka.

"Udział tych branż w generowaniu wartości dodanej dzięki chmurze może wynieść 28 proc.

Kolejne 15 proc. przyniosłaby branża budowlana, przemysł motoryzacyjny oraz montażowy.

Czytaj więcej

Wirtualny asystent pomoże w kupnie biletu. Nowa cyfrowa usługa PKP Intercity

Technologie chmurowe optymalizują stany magazynowe, umożliwiają inteligentne promocje

W samym tylko handlu detalicznym wykorzystanie na przykład dynamicznych cen, inteligentnych promocji oraz optymalizacji stanów magazynowych, wsparte dzięki technologiom chmurowym, może przynieść 2,7 mld euro. Kolejne 2,5 mld euro może zostać wygenerowane w branży FMCG między innymi dzięki automatyzacji produkcji, zwiększeniu wydajności pracy czy optymalizacji zużycia energii" - wyjaśniono.

Polska gospodarka gotowa na chmurę obliczeniową

Autorzy raportu przekonują, że Polska ma solidne podstawy do tego, by wykorzystać potencjał chmury. Wyjaśniono, że chodzi o odpowiednią skalę, dynamikę i punkt startowy transformacji cyfrowej. Podkreślono, że już w 2019 r. PKB Polski wyniósł 500 mld euro, czyniąc z niej największą gospodarkę Europy Środkowo‑Wschodniej, generującą 36 proc. PKB całego regionu.

Czytaj więcej

Chmura obliczeniowa, czyli innowacyjne rozwiązanie dla biznesu i administracji publicznej

"Polska już wcześniej podjęła działania, które ułatwią migrację firm do chmury, takie jak stworzenie w ramach sektora publicznego własnego dostawcy rozwiązań chmurowych – Operatora Chmury Krajowej (OChK).

Jak wynika z naszych wcześniejszych analiz, przygotowanych na potrzeby raportów o Cyfrowych Challengerach, Polska dysponuje już infrastrukturą technologiczną umożliwiającą przenoszenie biznesu do chmury. Co więcej, gospodarka cyfrowa kraju szybko się rozwija" - zwrócono uwagę.

Pięć czynników, które ograniczają korzystanie z chmury obliczeniowej w Polsce

McKinsey&Company uważa, że aby przyspieszyć rozwój technologii chmurowych nad Wisłą Polska powinna wyeliminować pięć czynników, które to ograniczają. Są to: brak odpowiedniej wiedzy na temat tych technologii, niepewność regulacyjna, obawy o bezpieczeństwo danych, deficyt kompetencji IT oraz obciążenia finansowe.

Raport wskazuje, że firmy przyznają, iż nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat rozwiązań chmurowych.

Czytaj więcej

Premier: cyfryzacja filarem Nowego Ładu po epidemii. To będzie impuls rozwojowy

Dlaczego polskie firmy nie korzystają z chmury obliczeniowej

42 proc. z nich wciąż za najważniejszy powód migracji do chmury uznaje oszczędność kosztów, nie mając świadomości istnienia bardziej zaawansowanych narzędzi, które mogą pomóc w pełni wykorzystać możliwości chmury.

Jedna trzecia firm w Polsce wyraża też niepewność związaną z fizyczną lokalizacją centrów danych, co - jak podkreślono - jest szczególnie ważne w sektorach, które są ściśle regulowane.

Przedsiębiorstwa po prostu obawiają się, że jeśli przeniosą się do chmury, przestaną spełniać skomplikowane wymogi regulacyjne. Firmy - jak zaznacza raport - mają także obawy związane z bezpieczeństwem usług chmurowych.

Sektor publiczny powinien dawać przykład, jak wykorzystać chmurę obliczeniową

Według McKinsey&Company, aby przyspieszyć wdrażanie rozwiązań chmurowych w Polsce, należy podjąć działania w sektorze publicznym, w sektorze przedsiębiorstw oraz wśród obywateli.

"Sektor publiczny ma kluczowe znaczenie dla transformacji na skalę ogólnokrajową. Chodzi o wsparcie finansowe oraz przegląd prawa i tego, jak jest interpretowane. Sektor publiczny mógłby również dawać przykład, wykorzystując potencjał chmury w instytucjach publicznych" - zachęca raport.

Po drugie podkreślono, że firmy nie powinny ignorować szans, jakie daje im migracja do chmury. Powinny zdać sobie sprawę z wartości dodanej takiego rozwiązania - szybszy rozwój i optymalizacja kosztów. W związku z tym przedsiębiorstwa powinny przygotować strategię przejścia do chmury, która obejmie też tworzenie odpowiednich kompetencji, a następnie konsekwentnie wprowadzać ją w życie.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska chce nadawać ton w zakresie otwartych danych. Andruszkiewicz: Polacy chcą korzystać z e-usług

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 13:29
- Stawiamy sobie ambitne wyzwania w zakresie otwartych danych i polityki cyfrowej - powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Adam Andruszkiewicz otwierając konferencję "The Future is Data. Przyszłość to dane". Podkreślił, że wykorzystywanie m.in. otwartych danych jest motorem rozwoju współczesnych gospodarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deloitte: w wielu firmach zarządzanie zasobami IT nie nadąża za rozwojem biznesu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 12:55
Barierą są m.in. problemy z pozyskaniem odpowiednich specjalistów i organizacją pracy - wskazano w badaniu firmy doradczej.
rozwiń zwiń