X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nowe Technologie

Windows 1.0 - nasze pierwsze okno na świat zakodowane w komputerze

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 05:35
Dzisiaj mija 35 lat od dnia, w którym słynny gigant oprogramowania wyruszył "na wojnę" z innymi producentami systemów komputerowych. Dokładnie 20 listopada 1985 roku został zaprezentowany system Windows 1.0.
Bill Gates
Bill GatesFoto: Flickr/Joi

Wtedy jeszcze Microsoft nie było tak dużą i tak znaną firmą w świecie, bo i komputerów osobistych było niewiele, a jeśli już to drogie i mało użytkowników mogło sobie na nie pozwolić. W Polsce na przykład ani ten pierwszy Windows, ani nawet drugi nie pojawiły się wśród naszych, bardzo nielicznych użytkowników. Polacy "zarażeni" zostali "okienkami" dopiero od wersji Windows 3.0.

Pierwsza wersja systemu

Bartosz Stefanicki w napisanej historii Windowsa tak odnosi się do pierwszego okresu tego oprogramowania: "W 1982 roku Microsoft rozpoczął prace nad pierwszą wersją nowego systemu operacyjnego. Jego nazwa kodowa to Interface Manager (menedżer interfejsu), zwycięża jednak nazwa Windows. 20 listopada 1985 roku Windows 1.0 trafia na rynek. Teraz zamiast wpisywać polecenia, wystarczy poruszać myszką, aby wskazywać i klikać interesujące nas rzeczy. Bill Gates mówi: "Jest to unikatowe oprogramowanie przeznaczone dla poważnych użytkowników komputerów…". System zawiera menu rozwijane, paski przewijania, ikony i okna dialogowe, które ułatwiają korzystanie z programów. Można przełączać się między programami bez konieczności zamykania i ponownego otwierania każdego z nich. System zawiera Painta, Windows Writer, Notatnik i Kalkulator, kalendarz, kartotekę i zegar. Zawiera on nawet grę Reversi". (itporady.pl)

Jednak nie te wydarzenia stały u źródeł powstania najbardziej powszechnego systemu operacyjnego komputerów osobistych. Wszystko zaczęło się znacznie wcześniej. "4 kwietnia 1975 roku do stosownego urzędu w amerykańskim mieście Albuquerque w stanie Nowy Meksyk wchodzi 19-letni wówczas Bill Gates ze starszym o dwa lata Paulem Allenem. Zaopatrzeni w stosowne formularze panowie przyszli zarejestrować firmę Microsoft (a właściwie Micro-Soft, z dywizem w nazwie).

Wybór miejsca rejestracji firmy, dość daleki od znanej dziś głównej siedziby (Redmond w stanie Waszyngton) nie był przypadkowy. Obaj panowie byli wówczas zafascynowani wprowadzonym na rynek pod koniec 1974 roku zestawem komputerowym do samodzielnego montażu o nazwie Altair 8800. Producentem tego zestawu była firma MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems) mająca swoją siedzibę właśnie w Albuquerque". Tak pierwsze lata historii wielkich wizjonerów opisuje na stronach "softonet.pl" Marek Kowalski.


Posłuchaj
03:37 _PR4_AAC 2020_06_10-08-15-24microsoft.mp3 Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w Microsofcie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Pierwsze sukcesy

Pierwszy sukces spółki to słynny MS-DOS stworzony przede wszystkim dla komputerów IBM PC i wszelkich pochodnych (klonów) tego rozwiązania sprzętowego. Nazwa programu nie jest trudna do odszyfrowania: MS to przecież skrót nazwy Microsoft, a DOS to nic innego jak Disk Operating System - oprogramowanie operacyjne zakupione w podstawowej wersji od Seattle Computers, którego system nosil nazwę QDOS, co oznaczało "Quick and Dirty Operating System". Coraz bardziej rosnący rynek komputerów zainspirował Gatesa i Allena do bardzo agresywnego marketingu, a ten dał oczekiwane efekty w postaci jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek w tamtym czasie.

Jednakże system DOS, w jakiejkolwiek postaci, był środowiskiem tekstowym, a rozwijający się rynek i przewidywanie przyszłości zmuszały do poszukiwań odpowiedników graficznych, bardziej przyjaznych i zachęcających do kupowania i korzystania z komputerów i oprogramowania. W tamtym czasie najbardziej popularnym okazał się menedżer plików pod nazwą Norton Commander... do tej pory możemy znaleźć ciekawe i nowoczesne wersje tego programu. Jego graficzność, oparta na nakładce DOS Shell, była jednak dość uboga, choć ciekawsza od wersji Microsoftowej. Naturalne więc było poszukiwanie takich rozwiązań, które uczyniłyby pracę z komputerem bardziej przyjazną i intuicyjną.

Takim rozwiązaniem, które trafiło do sprzedaży 20 listopada 1985 roku, było właśnie oprogramowanie nazwane Windows 1.0. W swojej istocie były to graficzne interfejsy użytkownika - popularnie określane skrótem GUI, czyli nic innego jak tylko sposób prezentacji informacji i możliwość współpracy z użytkownikiem.


Windows 1.0 Windows 1.0

Pierwsza wersja okienek

Takim graficznym interfejsem dla systemu firmy Microsoft okazały się właśnie "okienka" (z angielskiego - windows), w których prezentowana była zawartość katalogów systemu jak i tych stworzonych przez użytkownika. Tam znajdowały się pliki - czy raczej odnośniki do nich - bo całość w pierwszych wersjach nie odbiegała od sposobu działania "menedżera plików". Dla porządku należy jeszcze dodać, że Windows 1.0 był 16-bitowym środowiskiem graficznym z dość ograniczoną liczbą programów pomocniczych.

Na stronach "geekweb.pl", w niezwykle ciekawy sposób tę początkową historię Windowsa opisuje Michał Miśko. Artykuł nosi tytuł "Krótka historia Windows. Systemu, który miał szybko zniknąć". W pierwszym akapicie czytamy: "Historia Windows ma już 35 lat. Pierwsza wersja okienek debiutowała dokładnie 20 listopada 1985 roku. Mało kto jednak wie, jaka jest prawdziwa historia powstania tego oprogramowania oraz to, że Windows miał być dość szybko uśmiercony, a jedynie swego rodzaju przypadek sprawił, że stało się inaczej".

W dalszej części dowiadujemy się, jak Gates wpadł na pomysł takiego własnie, pełnego okienek, rozwiązania. Źródło pomysłu wytrysnęło w 1982 roku, kiedy właściciel Microsoftu pojawił się na targach Comdex w słynnym Las Vegas.

Miśko tak to opisuje: "27 letni Bill Gates w roku 1982 był szefem małej wtedy firmy Microsoft. Pomimo niezaprzeczalnych sukcesów, jakie miała już na swoim koncie, nie była szerzej znana na rozwijającym się rynku komputerowym. Przechadzając się po hali targowej w Las Vegas przystanął na chwilę przy stoisku firmy Visi Corp. To, co zobaczył, było właśnie początkiem historii systemu, który dziś, zainstalowany jest na ok. 78 procentach maszyn typu desktop na świecie (dane StatCounter). Korporacja Visi Corp. na swoim stoisku przedstawiało Visi On, rewolucyjny interfejs graficzny, który obsługiwany był za pomocą myszy, a nie komend jak microsoftowski DOS. To z pewnością był przełom, a Gates z pewnością nie chciał zostać w tyle. Przyszły najbogatszy człowiek na świecie postanowił, że Microsoft zbuduje własny system graficzny na podstawie Visi On. Własny i lepszy. Interface Manager, bo tak pierwotnie nazywano Windows, osiągnął status prototypu w kwietniu 1983 roku".

Windows zamiast Interface Manager

Niepoślednią rolę w historii powstania tego oprogramowania odegrał zatrudniony przez Gatesa Rowland Hanson. To on prowadził cały projekt i to dzięki niemu system uzyskał taką nazwę. "Hanson zarządził, aby od tego momentu, każdy produkt firmy w nazwie zawierał słowo Microsoft. Nie było więc już Worda czy Excela, a Microsoft Word i Microsoft Excel. Hanson zastanawiał się także, doprowadzając tym programistów do furii, czym zastąpić niezbyt ciekawą nazwę Interface Manager. Ostatecznie, po godzinach analizy doniesień prasowych i nazw programów konkurencji, Hanson zdecydował się na Windows. Ostateczną decyzję, ze względu na zdecydowany sprzeciw programistów, musiał podjąć Gates. Windows zostało".

W wyniku różnych perturbacji, a w szczególności problemów z działaniem systemu, także jego późniejszej wersji 2.0, Microsoft gotowy był porzucić to rozwiązanie. Wieloletnia współpraca z IBM zaowocował zamówieniem nowego systemu OS/2. Nad Windowsami pracowała już tylko nieliczna grupa programistów, a sama firma obiecała wszystkim, że zamknie ten program zaraz po premierze Windows 3.0. Tak się jednak nie stało, zaprezentowany nowy Windows, w maju 1990 roku, zyskał wreszcie bardzo duże uznanie, a sprzedaż poszybowała w miliony egzemplarzy przy jednoczesnym podwyższeniu ceny tego flagowego produktu Microsoftu.

Tak oto, w tej chwili drogi czytelniku, zapoznajesz się z historią oprogramowania, które niczym w sidła złapało Cię w swoje "okna".

PP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internet w Polsce ma 29 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 05:40
17 sierpnia 1991 roku Rafał Pietrak, pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, wysłał pierwszą internetową wiadomość. Odebrano ją w Kopenhadze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanim powstał Internet, był ARPANET

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 05:40
29 października 1969 roku, 51 lat temu, wysłano pierwszą wiadomość przez ARPANET, który jest bezpośrednim prekursorem współczesnej sieci komputerowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SMS – długa historia krótkiej wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 05:50
Wiadomości SMS zdobyły serca użytkowników telefonów komórkowych dzięki prostocie i skuteczności. Pomimo konkurencji ze strony internetowych komunikatorów, wciąż utrzymują się na rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Thomas Alva Edison – człowiek, który opatentował współczesność

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 05:50
Ten tytuł może wielu osobom wydawać się dziwny... ale wyobraźmy sobie samouka, z małej wsi w stanie Ohio (USA), który w samych Stanach Zjednoczonych posiadał 1093 patenty, a poza Stanami jeszcze więcej – 1239 (w sporej części pokrywających się). Nie ma dnia byśmy nie używali choćby jednego z jego wynalazków. Niektórzy uważają wręcz, że cała obecna nowoczesność jest jego dziełem – oczywiście rozwijanym przez wielu innych światłych naukowców, wynalazców, innowatorów. Fundamenty natomiast są Edisona.
rozwiń zwiń