X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tyfus plamisty. Jak Rudolf Weigl wygrał z epidemią?  

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:53
Weigl urodził się w 1883 roku w niemieckiej rodzinie, a gdy miał pięć lat, jego ojciec umarł na tyfus. Tak zaczęła się krucjata młodego Rudolfa przeciwko tej chorobie.
Audio
  • Szczepionka na tyfus. Jak wynalazł ją Rudolf Weigl? (Stacja Nauka/Czwórka)
Rudolf Weigl - zoolog i bakteriolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Fotografia sytuacyjna w laboratorium podczas pracy
Rudolf Weigl - zoolog i bakteriolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Fotografia sytuacyjna w laboratorium podczas pracyFoto: nac.gov.pl

laboratorium mikroskop 1200 free
100 wynalazków na stulecie. Kto zażegnał konflikt serologiczny?

Jeszcze w XX wieku na tyfus plamisty umierało ok. 10 proc. zarażonych. - Epidemie wybuchały z reguły jesienią i ustawały latem - mówi prof. Hanna Stypułkowska-Misiurewicz, mikrobiolog z Narodowego Zakładu Zdrowia Publicznego. - Wywoływane były przez rickettsia prowazekii, drobnoustroje przenoszone przez wszy ubraniowe. To one przenosiły zakażenie z człowieka na człowieka.

W walce z tym wirusem najbardziej skuteczni okazali się naukowcy z lwowskiego instytutu kierowanego przez Rudolfa Weigla, który wpadł na pomysł, by bakterie tyfusa namnożyć na wszach, robiąc im lewatywę. Szczepionki użyto po raz pierwszy w 1934 roku na personelu instytutu Weigla. Czy się sprawdziła? Jak produkowano szczepionki podczas II wojny światowej? Dlaczego dla Weigla pracowali m.in. młody Zbigniew Herbert i matematyk Stefan Banach? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Justyna Majchrzak

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 14.40

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skrzydła "delta". Prędkości ponaddźwiękowe rodem z XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 14:06
- Delta to określony kształt skrzydła samolotów myśliwskich, zbliżony do trójkąta - mówi Tomasz Białoszewski publicysta lotniczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 na 100. Wynalazca, który zamknął w butli propan-butan

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 15:06
Znamy go doskonale. Zamknięty w charakterystycznych butlach znajdujący się w większości naszych domów. Kto sprawił, że korzystamy z niego na co dzień?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Szczerbowski – rewolucjonista w dziedzinie pożarnictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 16:10
Bohaterem dzisiejszego cyklu jest wynalzaca, którego technologia znacząco poprawiła jakość pracy polskich strażaków. Skonstruowany przez niego w XIX wieku wynalazek służył aż do lat 70-tych XX wieku.
rozwiń zwiń