X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bez nich nie byłoby "jaźni", "żółci" oraz "bździągwy"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:44
Polszczyzna upszczona jest przecinkami, kreskami, ogonkami, kropkami - znaki diakrytyczne towarzyszą wielu literom. Czy są dla nas problemem, czy kiedyś z nich zrezygnujemy?
Audio
  • Skąd w języku polskim znaki diakrytyczne? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Dziś już nie jest tak źle, jak w czasach przeszłych - mówi z uśmiechem językoznawczyni dr Agata Hącia. - Nie mamy w języku polskim już np. dwóch kropek nad jedną literą, nie mamy ogonków pod spółgłoskami, choć kiedyś takie ogonki mieliśmy - dodaje. 

W dawnych czasach pod literą "c" mieliśmy ogonek, który oznaczał, że czytało się ją jako "ć". Dziś badania językowe, kontekst, pozwalają nam ocenić, jak czytana była dana litera. 

- Polska ortografia zmieniała się przez wieki. Zapisów było wiele - mówi gość Justyny Majchrzak. - Znaki diakrytyczne pojawiają się też w innych językach: francuskim, szwedzkim duńskim, niemieckim, czeskim. W polskim, kiedyś próbowano wprowadzić daszki, jak w języku czeskim, ale to się nie przyjęło - wyjaśnia. 

Gość Czwórki w "Kluczu kulturowym" wyjaśnia czym jest iloczas w języku, czym były półsamogłoski czyli jery. Wspomina też XVI-wiecznego reformatora ortografii, Stanisława Zaborowskiego oraz odpowiada na pytanie czy znaki diakrytyczne są dziś "zagrożonym gatunkiem".  


***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: dr Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 15.18

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mama, matula, matuchna. Skąd wzięło się to słowo?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:50
Jedna z hipotez mówi, że słowo "mama" wzięło się od dźwięku, który towarzyszy ssaniu - mówi językoznawczyni dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filipinki - pierwszy polski girlsband

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 17:01
- Wszystko zaczęło się pod koniec lat 50. w technikum handlowym w Szczecinie, dzięki profesorowi ekonomii i muzyki Janowi Janikowskiemu - mówił Marcin Szczygielski, autor książki "Filipinki to my", syn jednej z Filipinek.
rozwiń zwiń