Virtuti Militari czyli order za męstwo wojskowe

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:57
- Virtuti Militari to odznaczenie przyznawane żołnierzom, ewentualnie osobom cywilnym, ale za zasługi czysto wojenne, czyli za poświęcenie w czasie walki na polu bitwy - mówi Izabela Prokopczuk-Runowska. - Nie raz zdarza się tak, że walczą nie tylko żołnierze - dodaje. 
Audio
  • Izabela Prokopczuk-Runowska opowiada o losach orderu Virtuti Militari (Klucz kulturowy/Czwórka)
Medal Virtuti Militari złoty (rewers) i srebrny (awers)
Medal Virtuti Militari złoty (rewers) i srebrny (awers)Foto: Muzeum Wojska Polskiego

"Jest nagrodą wybitnych czynów wojennych połączonych z całkowitą ofiarnością w myśl hasła "Honor i Ojczyzna" - tak brzmi zapis najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego orderu Virtuti Militari z 1933 roku. 

- Mówiąc o genezie tego orderu sięgamy końca XVIII wieku i Konstytucji 3 Maja - mówi gość Czwórki. - Uchwalenie Konstytucji wywołało natychmiastową reakcję Rosji i Katarzyny II. Wojska rosyjskie przekroczyły granice Rzeczypospolitej i wywiązała się wojna, która toczyła się na ziemiach polskich. Dla zwycięzców bitwy pod Zieleńcami, król Stanisław August Poniatowski przesłał do obozu medale Virtuti Militari - 20 złotych, 40 srebrnych - to był początek - dodaje. 

Ten order był solą w oku Katarzyny II. Jednak chwilę później sam król, przystępując do konfederacji targowickiej, usankcjonował zakaz jego noszenia. Dalsza historia orderu również nie była łatwa. Odznaczenie wróciło w czasach Księstwa Warszawskiego. W 1809 roku honoru jego noszenia dostąpiła pierwsza kobieta. Izabela Prokopczuk-Runowska porównuje losy Virtuti Militari do trudnych, skomplikowanych losów Polski, naszej historii. Gość Justyny Majchrzak podkreśla rozróżnienie dwóch orderów - najwyższego odznaczenia wojskowego, czyli Virtuti Militari i najwyższego odznaczenia państwowego, czyli Orderu Orła Białego. O tym wszystkim w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Izabela Prokopczuk-Runowska (Muzeum Wojska Polskiego, kuratorka wystawy "Blask orderów w stulecie odzyskania niepodległości" w Królewskich Łazienkach w Warszawie)

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 15.16

pj/ac

Czytaj także

Ignacy Mościcki - prekursor walki ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 16:00
Zanim został prezydentem Polski, był naukowcem i specjalizował się w elektrochemii. Napisał ponad 60 prac naukowych i otrzymał ponad 40 patentów polskich i zagranicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie tajemnice Zamku Królewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 10:00
Zbombardowany w 1939 roku, niemal doszczętnie zniszczony we wrześniu 1944 roku, na swoją odbudowę czekał aż 32 lata. - To, co po wojnie zastali wracający do Warszawy mieszkańcy, to były kupa gruzu, Brama Grodzka i  i sterczyna z oknem należącym do mieszkania Stefana Żeromskiego - opowiada przewodniczka Dorota Wójcik.
rozwiń zwiń