"Kup pan cegłę". Kim byli polscy chuligani z lat 50. i 60.?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 16:09
- Podstawową różnicą między chuliganami, z którymi mamy do czynienia współcześnie, a tymi, których bały się polskie ulice w latach 50. i 60. było to, że ówcześni byli niezwykle świadomi społecznie, i w swoich działaniach wyrafinowani - opowiadał Piotr Ambroziewicz, autor książki  "Złote lata polskiej chuliganerii 1950-1960".
Audio
  • Piotr Ambroziewicz o subkulturach ubiegłego wieku. Kim był XX-wieczny chuligan? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Słynny w latach 30-tych XX w. amerykański mafioso Al Capone
Słynny w latach 30-tych XX w. amerykański mafioso Al CaponeFoto: shutterstock/ Everett Collection

- Chuligan wiedział o wiele więcej niż dzisiejszy stadionowiec. Rzezimieszkowie z lat 50. stworzyli własną subkulturę. Wyróżniał ich wyjątkowy dla tej grupy ubiór, szeregu zasad, które obowiązywały jej członków - mówił gość Czwórki i wyjaśniał, co wspólnego mieli z bikiniarzami, jaką muzykę tworzyli, po czym można było rozpoznać chuligana na ulicy i na czym opierało się ich specyficzne poczucie humoru. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Piotr Ambroziewicz, autor książki "Złote lata polskiej chuliganerii 1950-1960"

Data emisji: 23.06.2018

Godzina emisji: 15.17

ac

Czytaj także

Deotyma - mistrzyni improwizacji w greckiej todze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 17:10
Na salonach zadebiutowała w wieku 18 lat i szybko zdobyła rozgłos jako improwizatorka poezji. - Dziś głównie pamiętamy jej powieść "Panienkę z okienka" oraz pseudonim "Deotyma" - o Jadwidze Łuszczewskiej opowiada blogerka Amalia Szałachowska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wesele" pełne złośliwości. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 17:00
- Na weselu nie tańczył, tylko stał pomiędzy izbami, a po trzech miesiącach - w ekspresowym tempie, jeszcze przed publikacją - przedstawił w teatrze jeden z najważniejszych polskich dramatów - o kulisach powstania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego opowiada krytyk Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimiera Iłłakowiczówna. "Zamiast płakać, pisała wiersze"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 17:00
- Potrafiła połączyć dwa światy: urzędniczą skrypulatność z artystyczną fantazją. Bardziej jednak od swoich wierszy ceniła to, że może służyć Polsce - opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jonasz Kofta. "Był tekściarzem, poetą zaś bywał"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:30
Poezję widział tam, gdzie inni w ogóle jej nie dostrzegali, a z pozoru banalne teksty pod ręką Jonasza Kofty zamieniały się w profesjonalne, dowcipne, dojrzałe utwory.
rozwiń zwiń