X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pamięci dziewczyn sprawiedliwych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 07:15
"Dziewczyny sprawiedliwe" to opowieść Anny Herbich o kobietach, a raczej całych rodzinach, które ukrywały Żydów w czasie II wojny światowej, choć groziła za to kara śmierci. - Te historie nie są czarno-białe, są szare, mroczne, nieraz rozmyte - podkreśla autorka.   
Audio
  • Anna Herbich opowiada o "Dziewczynach sprawiedliwych" (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prasowe

"Dziewczyny z Powstania", "Dziewczyny z Solidarności", "Dziewczyny z Wołynia" to wcześniejsze publikacje Anny Herbich. W swej najnowszej książce autorka spisała wspomnienia pań, które pomogły Żydom. W tych historiach jest dużo strachu, przerażenia. Bohaterki książki otwarcie mówią, że bały się. 


dziewczyny z solidarności okładka 1200.jpg
Anna Herbich: kobiety robiły to, co mężczyźni

- Sprawiedliwi wbrew temu, co się dziś mówi, nie zawsze ochoczo przyjmowali Żydów pod swój dach. To jest jak najbardziej zrozumiałe, nie ma co się temu dziwić - podkreśla gość Anny Hardej. - Za ukrywanie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce groziła kara śmierci, nie tylko jednej osobie, ale całej rodzinie. To były straszne dylematy. Przyjęcie takiej osoby pod swój dach było najwyższej próby bohaterstwem - dodaje. 

Ukrywając Żydów w czasie wojny trzeba było być bardzo czujnym, każdy mógł donieść na taką rodzinę, nawet sąsiedzi, naloty gestapo były w tamtych czasach codziennością. Historie bohaterek książki Anny Herbich w większości kończą się happy endem, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie takie historie zakończyły się dobrze. - One są zwyciężczyniami, dopięły swego - podkreśla autorka i zwraca uwagę nie tylko na strach, ale też trud codziennego życia - zakupy, pranie, gotowanie dla większej liczby osób. Jak radzono sobie z tymi wyzwaniami przez kilka lat ukrywania żydowskich bliźnich? Czemu dopiero teraz mówimy o Sprawiedliwych? O tym m.in. w rozmowie z "Zaklinaczy czasu". 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Anna Herbich (autorka książki "Dziewczyny sprawiedliwe")

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 14.10

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odzież na wagę złota. Moda w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 14:14
- Należało być elegancką i zadbaną oraz nie zapominać, że wygląd jest oporem wobec okupanta. Strój miał manifestować niezłomność ducha - mówiła w Czwórce Joanna Mruk, autorka książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

II wojna światowa. Czy dzieci się bawiły? Czy się zakochiwano?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 11:04
- Na lekcjach historii nauczyciele w szkole mówili o datach, o wydarzeniach - wspomina Basia Gałaj, autorka projektu "Nieopowiedziane 39-45". - Zabrakło mi historii konkretnych osób, odpowiedzi na pytania: czy było wtedy normalne życie? Czy zakładono rodziny? 
rozwiń zwiń