X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Młody cesarz Chin. Tyran i mistrz strategii

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:40
Zjednoczył Chiny, wybudował Wielki Mur, dał się poznać jako tyran i mistrz strategii. Pierwszy cesarz Chin, Qin Shi Huangdi, wstąpił na tron w wieku 13 lat.
Audio
  • Cesarz Qin Shi Huang i jego wpływ na historię świata (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Cesarz Qin Shi Huang i jego wpływ na historię świata (Zaklinacze czasuCzwórka)
Cesarz Qin Shi Huang i jego wpływ na historię świata (Zaklinacze czasu/Czwórka)Foto: Tappasan Phurisamrit/Shutterstock.com

Qin Shi Huangdi poświęcił ogromne pieniądze na badania, które mogłyby zapewnić mu nieśmiertelność prof. Piotr Grochmalski 

Żeby zachować swą pozycję wygnał z kraju ojca i matkę i kazał zabić przyrodnich braci. Odegrał bardzo ważną rolę w dziejach Chin, miał też wielu wrogów, którzy wielokrotnie próbowali dokonać zamachu na jego życie. - Chodziło mu o przejrzystość ideologiczną, która pozwoli mu zbudować integralne państwo - tłumaczy prof. Piotr Grochmalski. - Zgładził ponad 400 naukowców, walczył ze szkołami filozoficznymi i spalił wiele ksiąg. Wyeliminował skutecznie ogromne zasoby kultury chińskiej i zniszczył arystokrację - dodaje ekspert. 


Czytaj także
caryca katarzyna 1200.jpg
Caryca Katarzyna. Kolekcjonerka wszelakich podbojów

W zamian za to Qin Shi Huangdi stworzył silną armię i nową kastę urzędniczą. - Żeby dostać się do kasty mandaryńskiej należało zdać egzamin. Przeprowadzał go sam władca w malutkim pomieszczeniu, które mieści się tuż przy Pałacu Cesarskim w Zakazanym Mieście i istnieje do dziś - opowiada gość Czwórki. - To była zupełnie nowa logika, według której najprostszy człowiek mógł stać się urzędnikiem - dodaje.   

Pierwszy cesarz Chin zmarł w 210 p.n.e. Jego grobowiec do dzisiaj nie został odkopany, a podobno spoczywa w nim cała mapa Chin - drogocenne klejnoty w sklepieniu przedstawiają gwiazdy, a rzeki i oceany wypełniono rtęcią. Co jeszcze w krypcie mogą znaleźć badacze i archeolodzy?

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: profesor Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 14.15

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy z Chin stworzyli syntetyczne drewno. Jest lekkie i niepalne

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 15:24
Naukowcy z Chin, działając w obronie środowiska, poszli o krok dalej i stworzyli syntetyczne drewno. Nowe tworzywo jest lekkie, wytrzymałe i nie pali się w ogniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

System Oceny Obywateli. Ułatwienie życia, czy ograniczenie wolności?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 12:59
W Chinach powstaje System Oceny Obywateli, który będzie monitorował, nadawał punkty oraz oceniał zachowania Chińczyków, kierując się "kredytem społecznym".
rozwiń zwiń