Gotówkę wydaje się trudniej. Jak powstrzymać się od wzięcia kredytu?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 20:01
W Polsce nie ma edukacji ekonomicznej prowadzonej od najmłodszych lat. Z badań Narodowego Banku Polskiego wynika, że coraz więcej z nas pragnie i potrzebuje większej wiedzy o finansach. Co możemy poprawić już dziś w naszym budżecie?
17 listopada to Ogólnopolski Dzień Bez Długów
17 listopada to Ogólnopolski Dzień Bez DługówFoto: rsooll/Shutterstock

pieniądze złotówki oszczędności 1200.jpg
Wiedza i oszczędności - klucz do udanych inwestycji

Podczas pandemii wyhamowaliśmy z zadłużaniem się, choć ogólna kwota naszych zaległości wciąż jest ogromna i wynosi 80 miliardów złotych. Wydajemy dużo, chętnie i najczęściej pod wpływem impulsu, kuszą nas odraczane płatności.


Posłuchaj
13:19 czwórka czat czwórki 17.11.2021 finanse.mp3 Jak wydawać rozsądniej i mniej się zadłużać? (Czat Czwórki/Czwórka) 

- Chcemy mieć więcej, już, teraz, natychmiast. Kuszą nas reklamy - mówi Katarzyna Iwanowska, autorka bloga "Finanse od kuchni".

Dzisiejszy model ekonomiczny sprzyja zadłużaniu się. - Odroczona płatność to redukcja "bólu" płacenia, a to jedna z podstawowych prawd marketingu - podkreśla ekspertka. - Chcesz, żeby klient kupił, to po prostu zmniejsz mu "ból" płacenia. Takim zmniejszeniem "bólu" są raty, odroczone płatności. Inaczej wydajemy 2000 na nowy smartfon, a inaczej jak przez dwa lata płacimy po 200-300 zł miesięcznie. Oczywiście, gdy policzymy, to okaże się, że płatność w ratach jest droższa, ale tego nie bierzemy pod uwagę - dodaje.

Nie bez znaczenia są też nowe formy płatności. Transakcje elektroniczne, płatności kartą czy gadżetami to dziś codzienność. - Udowodniono, że płacenie gadżetami płatniczymi, np. zegarkiem czy telefonem, "boli" nas najmniej. Projektanci pracują już nad biżuterią płatniczą - zdradza gość Piotra Firana. - Kolejne są kart płatnicze, a na końcu gotówka. Jeśli szybko chcemy zobaczyć, jak wydajemy pieniądze, i poczuć to wydawanie, to wypłacenie pieniędzy jest prostym rozwiązaniem, choć tu też jest pewna trudność - dziś nie za wszystko zapłacimy gotówką.

Gotówkę wydajemy najrozsądniej, bo fizycznie musimy się rozstać z tym banknotem Katarzyna Iwanowska


Katarzyna Iwanowska proponuje inne rozwiązanie: założenie konta, na które będziemy przelewać sobie tygodniowo np. 500 złotych. - Przez tydzień powinniśmy dysponować tylko tą kwotą, nie zasilać tego konta, nie korzystać z kart kredytowych - poleca.

Czwórkowa ekspertka poleca również wyeliminowanie zadłużania się "na konsumpcję". - Nie bierzmy kredytów na zakup nowego telefonu, nie kupujmy wakacji na raty. Dodatkowo zmniejszmy limity na swoich kartach do zera - wymienia. - I złota zasada: nie zadłużajmy się na więcej niż 30 procent naszych dochodów - dodaje.

Posłuchaj także:

Katarzyna Iwanowska zwraca również na emocje, które towarzyszą naszym zakupom. - Kupujemy pod wpływem impulsu, nie rozważamy kosztów alternatywnych, nie myślimy, co innego moglibyśmy mieć za te pieniądze. Brakuje zastanowienia się nad wydatkiem - podkreśla. - Powinniśmy starać się wypracować nawyk podjęcia racjonalnej decyzji - dodaje.

Te dobre zwyczaje konsumenckie mogą przydać się również studentom. Z sondy Czwórki, przeprowadzonej przez Martynę Szymańską, wynika, że dziś studenckie portfele są bardzo zróżnicowane. Żacy często pracują, ale są i tacy, którzy korzystają z finansów rodziców. Cześć z nich opłaca wynajem mieszkania, zakupy jedzenia, wyjścia na miasto czy ubrania, inni dysponują dużo mniejszymi kwotami, ale też i ich wydatki są mniejsze.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Iwanowska (autorka bloga "Finanse od kuchni")

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 15.22

pj

Czytaj także

Lokum dla studenta - akademik czy pokój na mieście?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 18:40
Dla wielu młodych ludzi rozpoczęcie nauki na wyższej uczelni oznacza przeprowadzkę do większego miasta. Co za tym idzie, świeżo upieczeni studenci szukają miejsca, w którym zamieszkają przez kolejny rok. Często stoją przed dylematem - akademik czy wynajęcie pokoju?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pusty portfel, wszystko w plastiku. Co dalej z bankomatami?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 17:10
Pandemia zmieniła nasze przyzwyczajenia, także jeśli chodzi o finanse. Z jednej strony zaczęliśmy uważniej przyglądać się wydatkom, z drugiej - coraz chętniej płacimy kartą.
rozwiń zwiń