Czy kaucja za opakowania rozwiąże problem recyklingu?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 17:12
Ministerstwo Środowiska potwierdziło, że trwają prace nad wprowadzeniem opłat za wszystkie rodzaje opakowań, które można poddać recyklingowi. Zwrotowi będą podlegać opakowania kartonowe, szklane, plastiki, surowce wielowarstwowe. 
Audio
  • System kaucyjny - wspomoże recykling odpadów? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrei Dubadzel/Shutterstock.com

Kaucja powinna być na tyle wysoka, by opłacało się odnieść opakowanie do skupu - potwierdził minister Henryk Kowalczyk. Plany maja być zrealizowane już w pierwszym półroczu przyszłego roku. Jak mówiła Julia Patorska z firmy Deloitte, surowiec, który pozyskuje się z systemu kaucyjnego jest najbardziej wartościowym, bo jest odpadem niezabrudzonym i od razu segregowany we właściwy sposób. Czy dzięki zmianom w prawie odpady przestaną trafiać w nieodpowiednie miejsca?

- Z roku na rok coraz więcej odpadów trafia do recyklingu. Pojawia się coraz więcej produktów, które mogą do recyklingu trafić - mówił Simon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia "Polski Recykling" i dodawał, że jeszcze dziesięć lat temu większość była składowana na wysypiskach. - W Polsce najpierw pojawiły się opakowania, dużo później zakłady recyklingowe. Te nie nadążały z nadprodukcją rosnącej ilości śmieci - przypominał. 

- Główny problem związany z odpadami komunalnymi w Polsce wiąże się z mieszaniem ich u źródła - wyjaśniał dr Marek Goleń ze Szkoły Głównej Handlowej. - Z niemal 70% odpadów zmieszanych nie można odzyskać w zasadzie niczego, co do nich trafia. Gotowego produktu z recyklingu nie uzyskamy z przetworzenia samych opakowań. Musimy szukać dodatkowych rozwiązań - przekonywał. 

Czy system kaucyjny będzie odpowiedzią na rosnącą ilość odpadów i na czym dokładnie polega? Dlaczego powinniśmy zmienić myślenie o segregacji i przetwarzaniu odpadów? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Marek Goleń (Szkoła Główna Handlowa), Simon Dziak-Czekan (prezes Stowarzyszenia "Polski Recykling")

Data emisji: 2.07.2019

Godzina emisji: 15.09

ac/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan
Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy potrafimy jeszcze rozmawiać z rodziną?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 17:24
Telefony, tablety, media społecznościowe sprawiają, że coraz mniej ze sobą rozmawiamy. Technologie są z nami także przy stole. Czy prawdziwa rozmowa prawdziwa przestała się liczyć? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wymiana energii, przygoda". Dlaczego warto być harcerzem?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 16:45
Według badania CBOS-u 6 proc. Polaków działa aktywnie w organizacjach młodzieżowych, w tym w harcerstwie. W Polsce funkcjonuje wiele organizacji harcerskich, a największe z nich to ZHR i ZHP. - Harcerstwo, przy codziennych obowiązkach, jak szkoła czy praca, jest odskocznią. To też motywacja, by robić coś dla innych - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie bez gotówki i paragonów – czeka nas rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 14:01
- Wiele wskazuje na to, że do 2030 roku Szwecja, jako pierwszy kraj na świecie, stanie się państwem bezgotówkowym. Papierowy pieniądz całkowicie zniknie tam z obrotu. W Polsce ten proces potrwa zapewne znacznie dłużej, ale wydaje się, że jest nieunikniony – mówił gospodarz audycji Piotr Firan.
rozwiń zwiń