more_horiz

Konflikty w związku. Rodzą się z niedopowiedzeń

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 17:50
Na trzy związki statystycznie przypada jeden rozwód - podaje GUS. A ci, którym się udaje, statystycznie kłócą się 312 razy w roku. - Nie ma ucieczki od wzorca kulturowego, w którym nas wychowano. Jeśli pochodzimy z różnych światów może to stanowić przeszkodę. Komunikacji z partnerem nauczymy się, ale zmiana wartości to już inna sprawa - wyjaśnia Paweł Woliński
Audio
  • Konflikty w związku - czy można ich uniknąć? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/iWorksphotography/dom. publiczna

Najczęściej pary kłócą się o pieniądze, wychowanie dzieci, porządek, brak uwagi. Ale walka płci to również kwestia hormonów. - Ścierają się estrogeny i testosteron. Chodzi o to, by te tarcia w jakiś sposób złagodzić. Ale jest to trudne, zwłaszcza w trakcie kłótni - zaznacza dr Ewa Kempsty-Jeznach i podpowiada, co zrobić, żeby nie doprowadzać do eskalacji konfliktu.

Kamil Pawelski W naszych czasach panuje kult "ja". Wchodzimy w relację z nastawieniem, że moje jest najważniejsze

Skąd wzięła się zmiana w naszym podejściu do małeżeństwa? Jak przekonuje Paweł Woliński, to z jednej strony egoizm, z drugiej upływu czasu. - Kiedyś była to instytucja oparta na nieco innym paradygmacie. Para poznawała się, przyzwyczajała się do siebie, zaprzyjaźniała, a potem zakochiwała. Dziś najpierw szalejemy z miłości, potem bierzemy ślub, a potem okazuje się, że nic o sobie nie wiemy - tłumaczy.  

Zaproszeni do studia eksperci opowiadają także o "hormonie egoisty", spadku oksytocyny, który zabija motyle w brzuchu oraz o tym, jak mówić o swoich potrzebach w związku.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: dr Ewa Kempsty-Jeznach (lekarka medycyny męskiej), Kamil Pawelski (Ekskluzywny Menel), Paweł Woliński (Tato.net)

Data emisji: 18.01.2019

Godzina emisji: 15.07

kul/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń