Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 16:40
Z raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu wynika, że mamy 12 lat, żeby zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza.
Audio
  • Zmiany klimatyczne są faktem. Co możemy zrobić, żeby uchronić naszą planetę? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Piyaset

Justyna Szczepanik Straty związane ze zmianą klimatu najbardziej widoczne są w zjawiskach pogodowych - coraz bardziej gwałtownych i coraz częstszych

Przy ociepleniu o 1,5 stopnia lata bez pokrywy lodowej w Arktyce będą zdarzać się co lat sto, zaś przy ociepleniu o 2 stopnie - co dekadę. To spowoduje, że zmiany będą się pogłębiać, aż w końcu staną się nieodwracalne. - Ciągle mamy jeszcze szansę. Jeśli podejmiemy odpowiednie działania, to możemy powstrzymać te zmiany - przekonuje prof. Zbigniew Karaczun.  

O zmianach klimatu dyskutuje się na arenie międzynarodowej od 1992 roku. Jak zmieniała się nasza wiedza na ten temat? Co udało się zrobić? Jakie zmiany w naszych działaniach i w gospodarce są konieczne, żeby zahamować katastrofę klimatyczną? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

prof. Zbigniew Karaczun Katastrofy ekologicznej należy się obawiać, ale strach nie może nas sparaliżować

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Justyna Szczepanik (Koalicja Klimatyczna), prof. Zbigniew Karaczun (Katedra Ochrony Środowiska SGGW)

Data emisji: 16.10.2018

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstytucja dla Nauki. Nowa ustawa zmieni szkolnictwo wyższe?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 17:18
Założeniem Konstytucji dla Nauki, ustawy, która weszła w życie z początkiem roku akademickiego, miało być podniesienie jakości kształcenia wyższego i poprawę pozycji polskich uczelni  w międzynarodowych rankingach.  
rozwiń zwiń