Światowy Dzień Zwierząt. Jak możesz pomóc?  

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 13:33
W latach 1970-2012 światowa populacja zwierząt zmniejszyła się o ponad połowę, wynika z raportu WWF - Jeśli będziemy eksploatować planetę w takim tempie, w ciągu dwóch lat zmniejszy się do 75 proc. - tłumaczy Katarzyna Karpa-Świderek z Fundacji.
Audio
  • Światowy Dzień Zwierząt - jak każdy z nas może pomóc je chronić/ (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Piotr Krzeslak/shutterstock.com

will greenpeace 1200.jpg
Will McCallum: plastik to zabójca Ziemi

Najbardziej zagrożone są duże zwierzęta, czyli tzw. megafauna, ale nie tylko. - Głuszec, sokół wędrowny, czy morświn, ale także żubr - wymienia ekspertka WWF Polska. To gatunek, który już praktycznie wyginął i został odtworzony. Dziś w Polsce żyje ok. 1000 sztuk tych zwierząt.

Jak przekonuje Katarzyna Karpa-Świderek, jedną z metod ratowania zagrożonych gatunków jest wprowadzenie zmian w polskiej polityce żywieniowej i ekologicznej. - Każdy z nas może starać się także robić to we własnym zakresie, m.in. nie jedząc mięsa, ale także innych pokarmów, których produkcja wymaga niszczenia siedlisk zwierząt, na przykład oleju palmowego - mówiła.

A co z gatunkami, które już wyginęły? Czy da się je odtworzyć? O tym w nagraniu rozmowy, którą przeprowadziła Adrianna Janiszewska.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 12.30

kd/ac

Czytaj także

Dzikie zwierzęta. "Im ich mniej, tym dla nas gorzej"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 14:20
Przez ostatnie 50 lat liczebność ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się prawie o połowę. A będzie jeszcze gorzej - alarmują eksperci z WWF.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Justyna Koziak o tym, w jaki sposób zwierzęta okazują sobie czułość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 15:16
Skąd biorą się na świecie małe zwierzęta? Czym pisklęta, małe płazy i inne ssaki różnią się od ludzkich dzieci? Książka "Intymne życie zwierząt" autorstwa Kathariny von der Gathen wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka wyjaśnia wiele pytań nurtujących dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego dzielimy zwierzęta na te do kochania, i te do zjadania?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 17:22
Psy, koty – mieszkają w naszych domach i nierzadko traktowane są jak pełnoprawni domownicy. Świnie, kozy, krowy, choć nie odmawiamy im inteligencji, albo zachwycamy się ich pięknymi oczami, nie są nam już tak bliskie.
rozwiń zwiń