X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wynurz się" - pozwala odetchnąć chorym na mukowiscydozę

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 14:36
- Mukowiscydoza to choroba uwarunkowana genetycznie. Wbrew strereotypom - jest niewidoczna, bo cierpią na nią ludzie, którzy wyglądają jak okazy zdrowia - wyjaśniała prof. Dorota Sands, kierownik Zakładu Mukowiscydozy IMiD.
Audio
  • Mukowiscydoza – co możemy zrobić, by pomóc chorym? (Stacja nauka/Czwórka)
Prof. Dorota Sands, kierownik Zakładu Mukowiscydozy IMiD.
Prof. Dorota Sands, kierownik Zakładu Mukowiscydozy IMiD.Foto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

- Organizm chorych na mukowiscydozę wydziela zbyt gęsty śluz, który wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego i pokarmowego. To ciężkie, przewlekłe infekcje oskrzeli płuc i zatok, to gęsta wydzielina, która zaczopowuje przewody w trzustce, co wymaga produkowania dodatkowych enzymów, żeby organizm mógł normalnie trawić - tłumaczyła ekspertka.

Dziś, dzięki profilaktyce możemy pomagać chorym na mukowiscydozę wydłużając ich życie. Jak przekonywała prof. Dorota Sands, choroba nie musi być wyrokiem. - Nie znam innej choroby, w której w ostatnich latach nastąpiło tak widoczne wydłużenie życia. Przeżywalność pacjentów z mukowiscydozą przesunęła się do ponad 60 lat - mówiła.

Jak, w realny sposób medycyna pomaga chorym na mukowiscydozę? Na czym polega akcja "Wynurz się" i dlaczego warto się w nią zaangażować? Na jakim etapie życia jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jesteśmy chorzy? Jak wygląda leczenie w ośrodku, skoro chorzy nie mogą mieć ze sobą kontaktu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: prof. Dorota Sands (kierownik Zakładu Mukowiscydozy IMiD)

Data emisji: 10.09.2018

Godzina emisji: 12.12

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Życie z zaburzeniem afektywnym to ciągła praca"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 16:20
- Przez wiele lat sądziłem, że zmagam się z depresją. Jak wiele osób z chorobą afektywną dwubiegunową do lekarza trafiłem w tzw. "epizodzie depresyjnym". Kiedy epizody zaczęły się powtarzać, zostały mi przepisane leki, które miały pomóc w walce z depresją - mówił współautor książki "Złap równowagę" Piotr Bucki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Life Saving Band - opaska wykrywająca choroby serca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 13:33
Zawał serca następuje w momencie zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu, przez co dopływ krwi jest przerwany i do mięśnia nie dociera tlen. Powoduje to martwicę odciętego fragmentu serca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmęczenie, utrata masy ciała, gorączka? Odpowiedź masz we krwi

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 15:09
Jak często złe samopoczucie zdarza nam się tłumaczyć zmęczeniem, przeziębieniem czy starzeniem się? Tempo życia i ilość obowiązków niejednokrotnie sprawiają, że ignorujemy pierwsze objawy choroby, przypisując je chwilowemu spadkowi formy czy wiekowi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA odkryła piąty stan skupienia. Wykazała go najzimniejsza materia w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 16:10
Oprócz znanych czterech stanów skupienia: ciekłego, stałego, gazowego i plazmy postał piąty, stworzony w warunkach najniższej temperatury we wszechświecie.
rozwiń zwiń