Plakat teatralny. Historia jednoarkuszowego ogłoszenia

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 12:40
Tym razem zajmiemy się plastycznie zakomponowanym ogłoszenie o wydarzeniu teatralnym umieszczanym w przestrzeni publicznej.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/dom. publiczna/PIRO4D

Plakat teatralny drukowany jest w dużym formacie, przeważnie B1 (100 cm x 70 cm). Podobnie jak afisz, pełni funkcję informacyjno-reklamową, ale ogranicza tekst do minimum, skupiając się na wizualnej atrakcyjności przekazu. Jest jedną z najciekawszych dziedzin grafiki użytkowej w Polsce.

W Polsce pierwszy znany plakat teatralny wydrukowano z okazji otwarcia po przebudowie Teatru Wielkiego (1891) - przedstawiał on kompozycję portretów aktorów autorstwa Ludwika Nawojewskiego. Jednak za pierwszy nowoczesny artystyczny plakat teatralny uznaje się zapowiedź odczytu Stanisława Przybyszewskiego połączonego z przedstawieniem "Wnętrza" Maurice’a Maeterlincka w Teatrze Miejskim w Krakowie, zaprojektowaną przez Stanisława Wyspiańskiego (1898).

W audycji odwiedzimy też Slot Art Festival.

***

Na audycję "W to mi graj" w sobotę (13.07) w godzinach od 12.05 do 13.00 zaprasza Michał Piwowarek.

kul/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka spektakl
Czytaj także

"Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Spektakl, który dodaje skrzydeł?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 15:20
- W "Stowarzyszeniu Umarłych Poetów" stworzyliśmy szkołę marzeń i próbowaliśmy pokazać, jak ważna jest obecność mentora w życiu młodych ludzi epoki Instagrama i Facebooka - mówią aktorzy Radomir Rospondek i Maciej Musiałowski .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Duda-Gracz: nasz świat roi się od Hamletów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 16:00
- Nie znoszę Hamleta za to, że jest egoistą i skupioną na sobie miernotą. Jednak uczyniłam go bohaterem najnowszej realizacji, bo taki Hamlet jest diagnozą naszych czasów - mówi Agata Duda-Gracz, reżyserka spektaklu "Ja jestem Hamlet".
rozwiń zwiń