Za kierownicą wychodzą z nas demony

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 07:50
- Zdenerwowanie kierowców bierze się stąd, że wielu z nich nie potrafi jeździć – przekonywał jeden ze słuchaczy Czwórki. Czy to rzeczywiście główny powód coraz większej agresji panującej na polskich drogach?
Audio
Za kierownicą wychodzą z nas demony
Foto: Glow Images/East News

Zajeżdżanie, wygrażanie, trąbienie, to tylko niektóre z przejawów "drogowego szału", któremu od lat ulegają kolejne pokolenia kierowców.

Optymiści przekonują, że polskie drogi i tak są oazą spokoju w porównaniu do tego, co dzieje się np. we Włoszech, czy w Wietnamie. Pesymiści wieszczą, że niedługo mogą się stać miejscem przemocy znanej z rosyjskich ulic. Co sprawia, że często spokojni i mili na co dzień ludzie, na drodze zmieniają się w agresywnych i niesympatycznych typów?

- To zło wyzwala w nas sytuacja, ponieważ w samochodzie mamy poczucie totalnej anonimowości. Nie działają środowiskowe hamulce – zwracała uwagę dr Ewa Tokarczyk, psycholog transportu.

Deprawująco na kierowców działa też pozorna władza, którą daje "kierownica". Słuchacze Czwórki zwracali uwagę, że dla niektórych szybka jazda i cwaniakowanie na drodze, to metoda odreagowywania kompleksów. Diagnozę tę potwierdzał gość audycji "4 do 4": - Samochód jest posłuszny, natychmiast reaguje na nasze zachcianki, tymczasem zbyt często zapominamy, że udział w ruchu drogowym, to jest sytuacja społeczna – podkreślała Tokarczyk.

Więcej na temat dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: transport Wietnam Włochy
Czytaj także

Najlepiej uczyć się języków na "głębokiej wodzie"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 16:35
Znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie to podstawa. Warto się ich uczyć i wciąż rozwijać te umiejętności. A jak się ich uczyć, jakich błędów unikać podpowiadają czwórkowe ekspertki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski mężczyzna: Piotruś Pan czy "ofiara pornosów"?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 16:50
Sprawę niesławnego nadwiślańskiego samca rozpatrywały w Czwórce stylistka Viganna Papina, psycholog międzykulturowy Ewa Kaleta oraz zatroskane radiosłuchaczki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jestem nikim". Inaczej się nie da?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 11:00
Organizatorzy kampanii społecznych sięgają po coraz bardziej szokujące hasła i reklamy. Czy dziś to jedyny sposób, by przebić się z ważnym przekazem?
rozwiń zwiń