"Nie chcę, żeby za ikonę buntu lat 80. uważany był Zbigniew Hołdys”

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 13:09
Paweł Konjo Konnak nie ustaje w spisywaniu historii polskiego undergroundu dwóch ostatnich dekad XX wieku. W grudniu ukaże się trzecia część jego alternatywnej trylogii, zatytułowana "Księgowy tańczy".
Audio
  • Paweł "Konjo" Konak o książce Księgowy Tańczy

Po książkach "Artyści, Wariaci, Anarchiści", "Gangrena – mój punk rock song", w których opisane zostały losy twórców kultury alternatywnej lat 80., Konjo przenosi swoją gawędę w pierwsza lata kapitalizmu w Polsce. – "Księgowy tańczy", to opowieść o ludziach podziemia, którzy poradzili sobie, bądź nie w latach 90. Niestety nie wszyscy załapali się na ten pociąg z napisem sukces – opowiadał gość Justyny Dżbik.

Pierwotnie trzecia część tej trylogii miała zacząć się pierwszego stycznia roku 1990 od punkowych koncertów w trójmiejskim klubie C14, a skończyć na amerykańskiej trasie zespołu Ich Troje w roku 2007, ale, jak opowiadał Konnak, szybko okazało się, że jedną książką nie uda się objąć całej materii istotnych wydarzeń. - Myślałem, że w tym tomie zamknę cały okres wolnej Polski, ale po 450 stronach doszedłem zaledwie do wiosny 1994. W związku z czym Narodowe Centrum Kultury powiedziało, żebym pisał drugą część – wyjaśniał artysta.

Swoje kronikarskie zacięcie Konjo tłumaczył nie tylko chęcią utrwalenia zapomnianych wydarzeń i postaci, ale też przebicie się z pewnym przekazem. - Od jakiego czasu mamy polską walkę o pamięć. Nie chce, żeby ikoną punk rocka był tylko Zbigniew Hołdys. Nie uwierzę, że Perfect i Lombard byli w latach 80. na barykadach. Mój głos jest skromnym wyrównywaniem potencjałów faktograficznych i moim świadectwem tamtych lat.

Więcej na temat książki w nagraniu audycji.

bch

Czytaj także

"Chcieliśmy przeżyć cokolwiek wesołego"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 10:04
Książka "Artyści, wariaci, anarchiści" przekonuje, że mimo panującego w latach 80. marazmu i przygnębienia, wiele się działo – podkreśla współautor publikacji Jarosław Janiszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści, wariaci, anarchiści mimo wszystko

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 11:40
Już w kwietniu będzie moża rozejrzeć się po dokonaniach gdańskiej alternatywy lat 80., które wg autorów publikacji były ewenementem tamtych czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konjo: Nie idealizujmy PRLu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 15:00
Autor świeżo wydanej książki o muzycznym podziemiu lat 80. "Gangrena - mój punk rock song" przeciwstawiał się w Czwórce fali sentymentu za ostatnią dekadą realnego socjalizmu w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł "Konjo" Konnak: zawsze wierzyłem, że biorę udział w rzeczach wielkich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 15:50
To nie tylko hiperaktywny showman, ale też świadek i uczestnik punkowej rewolucji w naszym kraju. - Dziś wiem, że kultura nie dzieli się na niską i wysoką, kultura to jedna całość - mówił artysta w Czwórce.
rozwiń zwiń