Mark Rothko za 86,9 milionów dolarów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 15:42
- Fenomenu prac Marka Rothko i ich cen nie da się wyjaśnić - mówi Marianna Otmianowska z Muzeum Narodowego w Warszawie. - W to trzeba po prostu uwierzyć - dodaje.
Audio
  • Marianna Otmianowska opowiada o pracach Marka Rothko, wystawie jego prac i wydarzeniach jej towarzyszących (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Marta Dziewulska z Muzeum Narodowego w rozmowie z Kasią Dydo opowiada o wystawie Marka Rothko i wydarzeniach jej towarzyszących (Stacja Kultura/Czwórka)
Mark Rothko No. 14
Mark Rothko "No. 14"Foto: Notnarayan/Wikimedia Commons/CC

Do 1 września w Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa prac jednego z najdroższych malarzy świata. Jej organizatorzy nazwali ją ekspozycją kameralną, gdyż prezentują zaledwie 17 prac artysty, tymczasem od jej otwarcia przez sale muzeum przechodzą tłumy zwiedzających.
- Obraz Marka Rothko "Pomarańczowy, czerwony, żółty" jest jednym z najdrożej sprzedanych obrazów na świecie. Zapłacono za niego 86,9 milionów dolarów - mówi Marianna Otmianowska. - To wielkie pieniądze, zapłacone za bardzo kolorowe, emocjonalne płótno. 
Te dane budzą niesamowite emocje. W piątek, 21 czerwca, w Muzeum Narodowym eksperci od rynku sztuki próbowali rozgryźć tajemnice cen za płótna Rothki. Bardzo trudno mówi się o tym fenomenie w kontekście polskiego rynku sztuki. Faktem jest, że każde dzieło sztuki jest tyle warte ile ktoś chce za nie zapłacić.
Mark Rothko namalował 836 obrazów olejnych, w Warszawie możemy oglądać tylko kilkanaście z nich, za to warto skorzystać z bardzo bogatego programu edukacyjnego towarzyszącego ekspozycji.  Muzeum Narodowe zaprasza na wykłady, warsztaty, zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, filmy i rozmowy z ekspertami czy lekcje muzealne.

Polskie Radio objęło wystawę swoim patronatem.

(pj)

Czytaj także

Nowe barwy warszawskiego Wilanowa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 18:00
W Wilanowie jest i będzie jeszcze piękniej. Rewitalizowane są ogrody, planuje się przebadanie archeologiczne terenów rezydencji, utworzenie pracowni 3D oraz przeprowadzenie digitalizacji 3D wybranej kolekcji zbiorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze pyzy są na Różycu!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 18:00
Kolejne muzeum w Warszawie poświęcone jest Pradze, oraz całej prawobrzeżnej części miasta i jej dziedzictwu. Będzie to jednocześnie pierwsze muzeum po tej stronie Wisły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrazy Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 15:12
Jak podkreśliła dyrektor Agnieszka Morawińska, rzadko można zobaczyć w polskich muzeach prace klasyków XX wieku.
rozwiń zwiń