"Ośmieceni". Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik szokuje i zmusza do refleksji

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 17:32
Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik nie jest zwyczajną instalacją artystyczną. Eksponaty, które możemy oglądać przy Bulwarach wiślanych pokazują skalę zanieczyszczenia naszej planety. 
Audio
  • "Ośmieceni" - zaproszenie na wystawę w Centrum Nauki Kopernik (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

"Ośmieceni" są głosem naszej instytucji. Nie chcemy milczeć na temat tego, co aktualnie dzieje się z naszym środowiskiem Iwona Kamińska-Gosk

Do końca 2018 r. ze zboczy Mount Everestu zebrano 16 ton odpadów. Podobna ilość zalega na plaży małej, bezludnej Wyspy Hendersona. Amerykański socjolog Alvin Toffler już w latach 70. XX wieku nazwał nasz styl życia kulturą wyrzucania. Od tamtej diagnozy minęło ponad 40 lat, a problem się nasilił. Produkujemy tyle śmieci, że nie możemy już bezkarnie się ich pozbywać. - I jest coraz gorzej - mówiła kuratorka wystawy Iwona Kamińska-Gosk.

- Przez ostatnie dziesięć lat wyprodukowaliśmy więcej plastiku niż całym XX wieku. Ta informacja doskonale obrazuje, do czego doprowadziliśmy w trakcie ostatniej dekady. Nie chcemy tylko straszyć. Pokazujemy, co w trakcie ostatnich lat zrobiliśmy naszej planecie, ale także to, co wciąż możemy dla niej zrobić - przekonywała.

Plakat zapowiadający wystawę "Ośmieceni" w Centrum Nauki Kopernik Plakat zapowiadający wystawę "Ośmieceni" w Centrum Nauki Kopernik

Jak bardzo w ostatnich latach zaszkodziliśmy naszej planecie? Czy ten proces da się jeszcze odwrócić? Co zrobić z plastikiem, który zalega na dnie oceanów? Kim jest "pokolenie ośmieconych" i co zobaczymy w ramach wystawy? Wystawę "Ośmieceni" możemy zobaczyć w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Iwona Kamińska-Gosk (kuratorka wystawy)

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 11.14

Czytaj także

Galeria Studio BWA Wrocław otwiera wystawę Gregora Gonsiora

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:19
- Nasza współpraca artystyczna z Gregorem Gonsiorem trwa od 7 lat. Jest kostiumografem i projektantem mody. Projekty tworzy własnymi rękami, bo jako rzemieślnik pracuje ze skórami produkując buty i torby. Pracuje przy muralach i jest artystą wizualnym - wyliczała kuratorka wystawy "Szrot" Anka Herbut.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henry Moore - buntownik, rzeźbiarz, architekt otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:10
Po ponad 20 latach prace klasyka nowoczesnej rzeźby powróciły do Krakowa. W tamtejszym Muzeum Narodowym rozpoczęła się niezwykła wystawa-spacer "Moc natury. Henry Moore w Polsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu". Sztuka ruchu w BWA Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 17:27
BWA Wrocław Główny to nowe miejsce na mapie tego miasta, związane ze sztuką współczesną. Powstało w 2017 roku, kiedy Wrocław nosił jeszcze tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dotknij sztuki" - dzieci chcą doświadczać! A dorośli?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:36
- Tej wystawy można dotknąć, przesunąć, chłonąć wszystkimi zmysłami - mówią reprezentatki Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. - Takie było załozenie tej wysatwy by można było ją odbierać wszystkimi zmysłami - dodają. 
rozwiń zwiń