Short Waves Festival. Krótkie metraże, które budzą emocje

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 17:32
11. odsłona Short Waves Festival za nami. Filmy o tematyce miejskiej, odmiennościach kulturowych i seksualnych, spotkania z krytykami czy random home, czyli oglądanie krótkich metraży w prywatnych mieszkaniach poznaniaków - co jeszcze działo się podczas tej imprezy?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: jonas-svidras/Pixabay

Short Waves Festival, wydarzenie, promujące krótkie metraże, odbyło się 19-24 marca 2019. - Festiwal prężenie się rozwija, co wyraźnie widać, bo sale kinowe są zapełnione na wszystkich pokazach - mówiła Emilia Mazik, dyrektorka SWF. Jak wspominała, największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy konkursowe. - W tym roku przygotowaliśmy cztery konkursy, z których najbardziej prestiżowym był konkurs międzynarodowy, czyli selekcja 21 filmów z 23 krajów. To była bardzo duża różnorodność: dokumenty, animacje, fabuła. Były także dwa bardzo specyficzne konkursy tematyczne: Dances with camera, czyli filmy taneczne, i Urban view, czyli tematyka miejska.

ZOBACZ TAKŻE Emocje przed Short Waves Festival >>>

A jak przekonywał Michał Kaczoń, redaktor naczelny magazynu Film.com.pl, filmy krótkometrażowe nierzadko budzą większe emocje niż tradycyjne, pełne metraże. - W krótkim czasie widzimy zamysł twórczy i jego realizację. To bardzo szybko wywołuje reakcje - mówił ekspert. - To także świetne ćwiczenie dla filmowców, jak budować emocje, dobierać obrazy i dźwięki.

Które filmy szczególnie warto było zobaczyć podczas festiwalu? I które zwyciężyły w konkursach SWF? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, przygotowanego przez Weronikę Puszkar.  

Fragment plakatu promującego 11. festiwal filmowy Short Waves 2019 Fragment plakatu promującego 11. festiwal filmowy Short Waves 2019

Short Waves Festival odbywał się pod patronatem Czwórki. ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 10.45

kd

Czytaj także

Rasa Rimickaite: kino litewskie to nie tylko mgła i poetyckość

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 16:02
"Na łące, we mgle, stoi koń" – zdaniem kuratorki festiwalu Sonaty Žalneravičiute to pierwszy stereotyp na temat kina litewskiego. Kolejne to: zwolnione tempo, brak ruchu, dużo milczenia. Czy Litwini rzeczywiście kochają poetyckość w kinie? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sundance Film Festiwal. "Wyznacza trendy, daje równe szanse"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 12:00
Sundance Film Festiwal - największe święto kina niezależnego to dzieło amerykańskiego aktora, Roberta Redforda. W trakcie tegorocznej edycji wyróżniona została Krystyna Janda za film "Słodki koniec dnia". Imprezie przyglądał się dziennikarz Artur Zaborski.
rozwiń zwiń