Wolontariat w kulturze. Siła, która przenosi góry i przeciera szlaki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 16:50
- Trudno jest sobie wyobrazić obszar kultury bez zaangażowania wolontariuszy. Oni zarażają nas pomysłami, energią i siłą działania - przekonuje prof. Rafał Wiśniewski i tłumaczy, na czym polega projekt Wolontariat w kulturze.
Audio
  • Na czym polega wolontariat w kulturze i jak może zmienić Twoje życie? (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/espeis

Celem wieloletniego projektu "Wolontariat w kulturze" jest rozwój i profesjonalizacja wolontariatu w instytucjach kultury w całej Polsce. - To przejście od podejścia pasywnego do aktywnego. Od tak zwanej "blazy" do zaangażowania. Zamiast siedzieć w domu na kanapie, wolałbym, żeby ktoś włożył słuchawki i z Czwórką poszedł tam, gdzie może zrealizować swoją pasję - opowiada gość audycji.

Jedną z wolontariuszek w Muzeum Narodowym jest nauczycielka Martyna Wasielewska. - Każda instytucja kultury ma inne potrzeby, a my, wolontariusze na nie odpowiadamy. Czasami wycinamy materiały potrzebne do działań edukacyjnych, innym razem mamy możliwość tworzenia samodzielnych projektów - tłumaczy. - W ramach tych działań najpierw zdobywamy wiedzę na dany temat, później realizujemy zadania wyznaczone przez placówkę, ale najważniejsze jest to, że przede wszystkim realizujemy siebie - dodaje.   

Jak wyglądają konferencje poświęcone wolontariatowi w kulturze? Gdzie szukać nowych inspiracji? Dlaczego w kulturze warto "sieciować się"? Co zmienia życie wolontariat? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.   

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Martyna Wasielewska (wolontariuszka z Muzeum Narodowego), prof. Rafał Wiśniewski (dyr. Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 11.15

kul/kd

Czytaj także

"Punkty zwrotne" dodają odwagi

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:42
- W swojej pracy dziennikarskiej zawsze najbardziej interesowałam się tym, jak ludzie dają sobie radę z rewolucjami w życiu - mówi Iza Bartosz, współautorka i pomysłodawczyni "Punktów zwrotnych". - Niektóre z nich przychodzą nagle i wywracają wszystko do góry nogami - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. "Dunbar" - ciemne strony życia brytyjskich arystokratów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:22
- To historia oparta na schematach rodziny i pewnej tragicznej w skutkach pomyłki. Potentat medialny Henry Dunbar pada ofiarą swoich dwóch wyrachowanych córek, które chcą przejąć rodzinny biznes - opowiada o książce Edwarda St Aubyna Kinga Michalska.
rozwiń zwiń