Banksy - gdy graffiti staje się sztuką

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 13:45
Steve Wright w publikacji "Banksy. Nie ma jak w domu"pokazuje jak graffiti tworzone przez Banksy'ego powoli zamienia się w społecznie i politycznie zaangażowaną sztukę.
Audio
  • O książce Steve'a Wrighta, graffiti i street-arcie - materiał Kasi Oklińskiej (Czwórka/Stacja Kultura)
Fragment okładki książki Banksy. Nie ma jak w domu
Fragment okładki książki "Banksy. Nie ma jak w domu"Foto: mat.pras.

Steve Wright stworzył wnikliwy obraz artysty, który znany jest ze swoich prac i z tego, że nic o nim nie wiemy, oprócz tego, że urodził się w Bristolu. W albumie "Banksy. Nie ma jak w domu" zobaczymy prace artysty, których jeszcze nie mieliśmy okazji oglądać.
Kasia Oklińska zapytała Jacka, który zajmuje się fotografią graffiti w Warszawie, czy ten rodzaj twórczości jest nam w ogóle potrzebny. - Graffiti jest z definicji nielegalne, a street-art, wielkoformatowe murale to działalność legalna i odbywająca się pod patronatem wszelakich instytucji - rozróżnia Jacek. - Graffiti dla większości społeczeństwa pewnie nie jest potrzebne, dla osób, które to interesuje potrzebne jest bardzo.
Jacek zaznacza, że graffiti i street-art to nie jest to samo. - Graffiti sztuką nigdy nie będzie - to jest wandalizm - podkreśla znawca. - Street-art też ma swoje przejawy nielegalne, od nich się wszystko zaczęło, a teraz w Polsce widoczny i popularny jest wielkoformatowy street-art - dodaje.
Niektórzy polscy strretartowcy pojawiają się już w galeriach sztuki.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA
Czytaj także

Henryk Sawka: umiem narysować konia od ogona

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 12:50
Rysunek to forma sztuki, ale i komunikacji. Jak swoje przygody z tą dziedzina sztuki rozpoczynali najwięksi sprawdzamy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Sarapata: światło i harmonia dają energię

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 13:30
Dla każdego artysty, niezależnie jaką dziedziną sztuki się zajmuje, miejsce pracy ma fundamentalne znaczenia. Malarka Joanna Sarapata pracownię umieściła po prostu w mieszkaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artysta nie jest odtwórcą tylko twórcą

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:53
Polskie przedszkola zdobią obrazki dzieci. Zachwycają się nimi rodzice, a Zofia Dubowska zauważa, że w całym kraju maluchy tworzą to samo - kurczaki, choinki i syrenki.
rozwiń zwiń