Torby biodegradowalne i kompostowalne. Które są przyjazne środowisku?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 17:50
Przez ostatnie 10 lat wyprodukowaliśmy więcej plastiku niż przez całe poprzednie stulecie, ponad milion ptaków morskich oraz 100 tys. ssaków zabijanych jest rocznie z powodu plastikowych śmieci pływających w oceanach.  Czym jest plastik i jak bardzo szkodzi naszej planecie?
Audio
  • Torby biodegradowalne. Jakich symboli szukać? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: shutterstock

Goszcząca w studiu Czwórki dr Monika Koperska, specjalistka chemii konserwatorskiej wyjaśniała m.in. co oznaczają oznakowania opisane jako "przyjazne środowisku". - Producent takich opakowań zakłada, że będziemy z nich korzystać wielokrotnie. Niestety, jak pokazują badania torba plastikowa służy nam średnio przez 11 minut, dlatego taka nazwa jest myląca - mówiła.

Podobnie jest z produktami, które w założeniu miały rozkładać się szybciej, niż zwykłe foliówki. Ekspertka wyjaśniała dlaczego. - Jak się okazało, zawierały w sobie metale ciężkie, które rzeczywiście rozpuszczają się szybciej, ale w większym stopniu zanieczyszczają środowisko - tłumaczyła i zapewniała, że na rynku są już dostępne opakowania z naturalnych składników, które są całkowicie bezpieczne.

Jak odróżnić je od nieekologicznych produktów? Z czego składa się plastik? Jak trafia do naszego jedzenia? Jak długo się rozkłada i co po nim zostaje? M.in. o tym rozmawialiśmy z ekspertką w studiu Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Monika Koperska (specjalistka chemii konserwatorskiej, popularyzatorka nauki, laureatka konkursu FameLab 2012)

Data emisji: 11.06.2019

Godzina emisji: 14.08

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń