Zawód - adwokat. Sprawdź, czy się nadajesz!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 16:00
To zawód prestiżowy i odpowiedzialny. - Rolą adwokata jest pomaganie, gdy ludzie mają pewne problemy na gruncie prawa cywilnego, karnego, prawa pracy czy różnych innych - mówi mecenas Tymoteusz Paprocki. 
Audio
  • Kim jest adwokat i jak nim zostać? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Wiedza i znajomość licznych przepisów to broń adwokatów. Jednak zanim zaczną tytułować się mecenasami muszą ukończyć 5-letnie, jednolite studia prawnicze, następnie zdać egzamin wstępny na aplikację adwokacką. Kolejnym krokiem jest 3-letnia aplikacja przy odpowiedniej okręgowej radzie adwokackiej i zajęcia z różnych dziedzin prawa. - Zwieńczeniem tego etapu jest egzamin adwokacki - bardzo trudny, pod względem merytorycznym, ale i fizycznym - trwa tydzień - opowiada gość Czwórki. - Po zdaniu tego egzaminu można włożyć togę i tytułować się mecenasem, ale to wciąż nie koniec nauki - dodaje. 

Okazuje się, że mecenasi uczą się cały czas, każda nowa sprawa, to nowe doświadczenia i wiedza. Wielokrotnie adwokaci dokształcają się w dziedzinach niezwiązanych z prawem np. w prowadzeniu remontów, gdy prowadzona przez nich sprawa tego dotyczy.

Jakimi sprawami zajmują się adwokaci? Czy prawo do obrony przysługuje każdemu? Jak wygląda kwestia prawa do adwokata, a jak obowiązek posiadania obrońcy? W jakich sprawach to właśnie adwokat może nas reprezentować przed sądem? Więcej na ten temat w rozmowie z audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: mecenas Tymoteusz Paprocki (partner w kancelarii East West Lawyers Paprocki i Pacewicz)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 14.07

pj/kd

Czytaj także

Młodzi, wykształceni, bezrobotni. Czy warto studiować?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:18
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej najszybciej z bezrobociem potrafią uporać się pracownicy fizyczni. Natomiast coraz wyższy procent osób zarejestrowanych w urzędach pracy i borykających się z jej brakiem stanowią absolwenci uniwersytetów i innych wyższych uczelni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód - jubiler. Czy piękno może się opatrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 16:57
Złoto, srebro, kamienie szlachetne - wszystko to jubiler musi umieć obrobić z chirurgiczną precyzją. Jak z jego perspektywy wygląda praca z pięknymi przedmiotami i czy piękno może się opatrzeć?  
rozwiń zwiń