"#Być sobą". Czy da się żyć tak, by niczego nie żałować?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 16:39
Czy to możliwe, by po latach z powodzeniem realizować plany z dzieciństwa i czy da się żyć w taki sposób, by nie żałować? Autorzy książki "#Być sobą. Żyć tak, żeby niczego nie żałować" Joanna Janowicz i Piotr Strzyżewski postanowili poszukać odpowiedzi na te pytania. 
Audio
  • #Być sobą. Ile o szczęściu dowiemy się od Pitagorasa? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

Szczęście to umiejętność zarządzania swoim stanem emocjonalnym. Za każdym zwycięstwem zawsze stoi odpowiednie nastawienie Piotr Strzyżewski

W jednym z rozdziałów swojej książki pytają: czy jeśli powiedziałbym ci, że możesz osiągnąć tak wiele, jak Gandhi, czy byłbyś w stanie w to uwierzyć? - Większość zacznie argumentować, że to niemożliwe, by mu dorównać, ale trzeba pamiętać, że na początku swojej drogi to też był zwykły człowiek. Miał jednak ideę, która go poprowadziła - mówiła współautorka książki  Joanna Janowicz, ekspert ds. komunikacji personalnej, doradca biznesowy, filozof szczęścia. 

- Kiedy mówię o odwadze, to mam na myśli to, by dać sobie prawo do tego, by iść za tym, co nas prowadzi. I nie zastanawiać się, czy ktoś do nas dołączy. Jeśli to, co robimy, pochodzi z naszego serca i podchodzimy do tego z pasją, to ludzie za nią podążą - przekonywała. 

Emocje to nie tylko impuls biochemiczny. Są posłańcami, którzy informują o naszych potrzebach. Chowanie się przed nimi nic nie daPiotr Strzyżewski

- Kiedy zadawaliśmy ludziom pytania: czego w życiu najbardziej żałujesz, to odpowiedzi w większości nie dotyczyły popełnionych błędów, tylko rzeczy, których z różnych powodów nie udało nam się zrobić. My prześledziliśmy kilka rodzajów filozofii, by poszukać odpowiedzi na pytanie czy można żyć tak, żeby niczego nie żałować i co to w ogóle oznacza "być sobą" - mówili autorzy.

Czy istnieje uniwersalna recepta na szczęście? Dlaczego warto zaryzykować i zacząć spełniać własne marzenia? Co może dać spojrzenie na życie z innej perspektywy? I czy Pitagoras znalazł receptę na szczęście? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: Joanna Janowicz (ekspert ds. komunikacji personalnej, doradca biznesowy, filozof szczęścia) i Piotr Strzyżewski (strateg, trener biznesu)

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 20.09

ac

Czytaj także

Dobre maniery w świecie nowych technologii. To, czego nie załatwimy za pomocą smartfona

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 12:49
W pracy, domu, ww miejscac publicznych wymagamy od innych dobrych manier, ale czy na co dzień sami pamiętamy o ich przestrzeganiu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cisza - najlepszy sposób na "zainfekowane myśli"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 13:20
- Cisza i samotność ładują akumulatory. Pozwalają napełnić się czymś głębszym, co potem możemy przekazać innym - przekonuje o. Roman Groszewski, jezuita i duszpasterz akademicki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety nie są z Wenus, a przeciwieństwa się nie przyciągają? Psychologiczne stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:47
Czy to prawda, że przeciwieństwa się przyciągają, a lewa półkula mózgu dominuje nad prawą? Że kobiety są z Wenus, mężczyźni z Marsa, a słuchanie muzyki Mozarta ma wpływ na rozwój inteligencji? O mitach psychologii popularnej w audycji Jakuba Jamrozka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W pułapce pozytywnego myślenia. Jak się nie dać pop-psychologii?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:00
Bądź najlepszy, idź do coacha, biegaj, ucz się nowych rzeczy, załóż bloga. Czy staliśmy się niewolnikami samorozwoju?
rozwiń zwiń