Filmowy Leksykon Psychologii. Kino, które uczy życia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 16:00
- W kinie i w psychologii w centrum zaiteresowania jest człowiek więc myślę, że te dwie dziedziny w pewnym sensie są tożsame - przekonuje Jolanta Pisarek, która razem z Pawłem Fortuną napisała "Filmowy Leksykon Psychologii".  
Audio
  • "Filmowy Leksykon Psychologii" - jak kino uczy nas żyć? (Strefa Prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: geralt/Pixabay.com

Kino szybko zostało odkryte dla psychologii. Zrobił to w 1916 roku filozof Hugo Münsterberg Jolanta Pisarek

Wydawnictwo zawiera 111 haseł - opisów zjawisk z różnych dziedzin psychologii: klinicznej, poznawczej, społecznej, rozwojowej, pozytywnej oraz psychologii biznesu. Każde z nich, począwszy od "Adaptacji" a na "Żałobie" skończywszy, jest osobną całością i mieści w sobie filmowy obraz analizowanego zjawiska wraz z psychologicznym komentarzem. - Pod hasłem "Miłość" znalazł się "Lobster" Yorgosa Lanthimosa - mówi gość Czwórki. - To specyficzny film, pełen czarnego humoru, który opowiada o miłości nie tylko z perspektywy jednostki czy pary, ale też z perspektywy socjologicznej - tłumaczy. 

Wydaje mi się, że największy wpływ na moje życie miały filmy, które obejrzałam w okresie dojrzewania: "Ukryte pragnienia" i "Przełamując fale" Jolanta Pisarek

Jolanta Pisarek wyjaśnia też czy kino może być rodzajem terapii i czy każdy może się odnaleźć w opisywanych hasłach i filmach.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Jolanta Pisarek (współautorka "Filmowego Leksykonu Psychologii")

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 20.08

kul/kd

Czytaj także

Czy potrafimy okazywać wdzięczność?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:00
Psychologowie mówią, że aby cieszyć się życiem musimy dostrzec to, co mamy wokół siebie i dziękować za to każdego dnia. Wdzięczność ma to do siebie, że im częściej ją wyrażamy, tym więcej mamy do niej powodów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub B. Bączek: droga do sukcesu nie prowadzi na skróty

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 12:58
- Sukces to połączenie wartości, o których marzymy. Dlatego nie istnieje jedna, uniwersalna definicja tego zjawiska. Każdy łączy w niej takie cechy, które sprawiają, że jest szczęśliwy - mówił trener i złoty medalista Mistrzostw Świata 2014 w siatkówce Jakub B. Bączek.
rozwiń zwiń