"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 12:28
Jeden z przełomowych momentów w historii Polski i Europy Polskie Radio upamiętnia wyjątkowym wydawnictwem: dwupłytowym albumem "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Zawiera on m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, artykuły prasowe z tamtych czasów, nagrania piosenek śpiewanych przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki.
1920. Bitwa, która ocaliła Europę
„1920. Bitwa, która ocaliła Europę”Foto: mat. promocyjne

- Wydaje mi się, że obecne pokolenia nie doceniają tego, czego dokonali nasi przodkowie, równo 100 lat temu powstrzymując nawałę bolszewicką - mówi Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. - Polskie Radio, udostępniając bogactwo swoich archiwów w tak atrakcyjnej formie, daje im nowe życie i spełnia jednocześnie misję edukacyjną - dodaje.

Jak podkreśla Agnieszka Kamińska, prezes-redaktor naczelna Polskiego Radia: Ważnym zadaniem Polskiego Radia jest umożliwianie słuchaczom poznawania historii. Zachęcam, by ją poznawać wraz z nami. Fonogramy składające się na część historyczną wydawnictwa tworzą pierwsze tej miary zestawienie w historii polskiej radiofonii.

- W niezwykle krwawych walkach o Warszawę szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę - pisze we wstępie do albumu prof. Wojciech Roszkowski. - Zdecydowało uderzenie znad Wieprza, rozpoczęte 16 sierpnia - czytamy.

Świadectwa wydarzeń sierpnia 1920 ukazujące je z indywidualnej perspektywy i nierzadko pełne emocji, uzupełnione zostały o fragmenty tekstów z "Kurjera Warszawskiego" oraz pieśni, jakimi żołnierze dodawali sobie ducha do walki i budowali poczucie wspólnoty. Pieśni te, które wszyscy znamy (m.in. "Pierwsza brygada", "O mój rozmarynie"), przywołane w wersjach archiwalnych stanowią poruszające dopełnienie obrazu tamtych dramatycznych dla Warszawy, Polski i Europy dni.

Klamrą spinającą część historyczną wydawnictwa są fragmenty przejmujących przemówień gen. Władysława Andersa (uczestnika wojny z bolszewikami) z 1965 roku oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1996 roku wygłoszone z okazji kolejnych rocznic bitwy o Warszawę. Autorzy albumu przywołują także słowa Jana Pawła II z 1999 roku, kiedy powiedział: "Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej". Świadczyć o tej ciągle żywej pamięci może znakomite słuchowisko Jarosława Jakubowskiego "Ryngraf", w którym wystąpili m.in. Krzysztof Gosztyła, Mariusz Bonaszewski, Olgierd Łukaszewicz i Rafał Zawierucha. Powstało wg scenariusza nagrodzonego w specjalnie ogłoszonym konkursie Programu I Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia na stulecie Bitwy Warszawskiej. Publikacja w albumie "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" to jego premiera.

Albumy dostępne będą od 7 sierpnia na sklep.polskieradio.pl

Zapraszamy także na: www.bitwa1920.gov.pl

 

Wszystkich programów Polskiego Radia można słuchać w Internecie na polskieradio.pl, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.

Czytaj także

Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premiera serwisu internetowego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 13:45
Biuro Programu "Niepodległa" wspólnie z Polskim Radiem S.A. zaprezentowali wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci.
rozwiń zwiń