Nadchodzi elektroniczny system płatnościach za drogi. Nowe przepisy od 1 lipca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 23:01
Automatyzacja naliczania opłat za przejazdy to elektroniczny system, który będzie   przekazywał dane w ręce Krajowej Administracji Skarbowej. Nowy system zarządzany będzie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ivanova Tetyana / Shutterstock.com
Posłuchaj
06:05 _PR4_AAC 2020_06_18-18-18-42.mp3 Videotolling odpowiedzią na korki na autostradach? (TOP/Czwórka)
 
Ta sama aplikacja dla wszystkich odcinków autostrad
Sejm przegłosował ustawę, która wprowadza automatyczne płatności, które będziemy mogli wykonać elektronicznie. Ten krok w stronę nowych technologii jest znacznym ułatwieniem zwłaszcza w czasach koronawirusa. Do tej pory płatność za przejazdy nie była dostępna na każdym odcinku autostrady. 
Videotolling odpowiedzią na transakcje gotówkowe
Niebawem będzie też można skorzystać z jednej aplikacji do płatności za przejazdy na każdym fragmencie. 
Opłaty będą pobierane dzięki tzw. videotollingu. Metoda polega na zainstalowaniu na bramkach kamer, które dostarczają obraz nadjeżdżających pojazdów komputerowi. Jego oprogramowanie jest w stanie odczytać numery rejestracyjne aut, co w znacznym stopniu upłynni ruch i zmniejszy korki. 
System pobierający opłaty automatycznie rozładuje korki?
Tomasz Budzik z Autokult.pl przewidywał, że rozluźnienie ruchu na autostradach i całkowite wdrożenie elektronicznego systemu może potrwać nawet kilka lat. - Musi minąć trochę czasu, zanim ten system się ujednolici i każdy kierowca będzie z niego korzystał. Podobne rozwiązania funkcjonują w krajach Europy Zachodniej. Na przykładzie funkcjonowania tych systemów możemy stwierdzić, że dzięki niemu w dużej mierze udało się rozluźnić ruch na autostradach - wyjaśniał.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 18.06.2020

Godzina emisji: 18.15

ac


Czytaj także

Młodzi w kryzysie. Co czeka ich po pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 09:58
Choć statystycznie są mniej narażeni na koronawirusa, mają większe szanse, żeby odczuć skutki popandemicznego kryzysu. Może to się za nimi ciągnąć nawet 8 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nic nie zastąpi magicznego doświadczenia restauracyjnego"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 11:29
Od 18 maja możemy cieszyć się wizytami w restauracjach. Mimo to jeszcze dziś jesteśmy pełni obaw. Restauracje obok serwowania znakomitego jedzenia, szczególnie dbają o zachowanie wytycznych sanitarnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studio Eksperymentalnego Polskiego Radia trafiło do gry komputerowej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 11:46
Przez blisko pół wieku w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia powstawała pionierska muzyka elektroniczna. Dziś te dźwięki stały się inspiracją do gry zatytułowanej "Odgłos". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zjadasz hamburgera, koncentracja spada

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:21
Jak udowodnili naukowcy z Ohio State University fast foody, oprócz tego, że negatywnie wpływają na naszą wagę, dodatkowo nie pozwalają nam się skupić. 
rozwiń zwiń