Rząd zatwierdził zmiany w KPO. Wiemy, gdzie trafią dodatkowe pieniądze

2024-04-30, 15:02

Rząd zatwierdził zmiany w KPO. Wiemy, gdzie trafią dodatkowe pieniądze
W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska będzie mogła wykorzystać 253 miliardy złotych. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zastąpimy podatek od aut spalinowych dopłatami do zakupu elektryków - ogłosiła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Na wspólnej konferencji prasowej wraz z wicepremierem Władysławem Kosiniak-Kamyszem poinformowała, że rząd przyjął rewizję Krajowego Planu Odbudowy.

- Zapadła decyzja, jak chcemy KPO zmienić by służył Polsce, polskim obywatelom - dodała minister.

- Nie będzie podatku od samochodów spalinowych. Przyjmujemy zupełnie inną logikę, logikę dopłat, czyli logikę zachęty, a nie logikę kary. Dopłat dla tych, którzy zechcą kupić samochody elektryczne - wskazała Pełczyńska-Nałęcz.

- Przeznaczamy na to 1,5 mld zł z grantu. To będą środki na trzydziestotysięczne dopłaty, jako bazowe, dla samochodów nie tych z najwyższej półki, tylko tych ze średniej półki - wyjaśniła, doprecyzowując, że jeżeli ktoś będzie mniej zamożny będzie mógł liczyć na "trochę więcej", jeżeli samochód będzie złomowany, będzie można zyskać "jeszcze trochę więcej".

- Dokładnie jak będzie wyglądał program dopłat nad tym już opracuje ministerstwo klimatu (Ministerstwo Klimatu i Środowiska) i na pewno jeszcze w tym roku cały ten program ruszy - podkreśliła.

Dofinansowanie elektromobilności

- Polacy nie będą płacić podatku za auta spalinowe, będzie za to dofinansowanie elektromobilności, dla tych, którzy tego potrzebują, nie dla najbogatszych, ale właśnie dla tych, których nie stać dzisiaj na zakup samochodu elektrycznego- wyjaśnił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz wymienił także obszary, które zyskają większe dofinansowanie dzięki środkom z KPO.

Posłuchaj

W. Kosiniak-Kamysz: to dofinansowanie elektromobilności, dla tych, którzy tego potrzebują, nie dla najbogatszych, ale właśnie dla tych, których nie stać dzisiaj na zakup samochodu elektrycznego (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

- Więcej pieniędzy (zostanie przeznaczone - red.) na zdrowie, na opiekę długoterminową, na krajową sieć onkologiczną. Więcej pieniędzy na termomodernizację budynków, jak również na rolnictwo i przetwórstwo. Więcej pieniędzy będziemy wydawać na edukację, również dla nauczycieli, żeby laptopy były dla nich dostępne, nie tylko w klasach starszych szkół podstawowych, ale też dla nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia w klasach 1-3 - dodał.

Najważniejsze zmiany

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w przesłanym mediom komunikacie przedstawiło szczegóły przyjętych przez rząd zmian.

Zamiast podatku od aut spalinowych będzie Fundusz Elektromobilności z budżetem w wysokości blisko 5 mld zł. Wskazano także, że uwolnione środki z części grantowej zostaną przeznaczone na bezpieczeństwo żywności i rolnictwo, ocieplenie bloków i kamienic, szpitale powiatowe, a także sprzęt dla nauczycieli klas I-III i cyfryzację samorządów.

Czytaj także:

Zmiany obejmują 6 z 7 komponentów. Rewizją zostało objętych 14 z 55 reform oraz 27 z 56 inwestycji.

Posłuchaj

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, jakie obszary zyskają większe dofinansowanie dzięki środkom z KPO (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

"Proponowane zmiany przyczynią się do lepszej realizacji działań m. in. w obszarach zielonej transformacji; inteligentnego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego: rozwoju miejsc pracy, wsparcia produktywności i konkurencyjności, badań naukowych oraz innowacji, wsparcia dla rynku wewnętrznego, z silnymi małymi i średnimi przedsiębiorstwami" - czytamy. Dodatkowo wymieniono również obszary opieki zdrowotnej, transformacji cyfrowej oraz polityki na rzecz dzieci i młodzieży, w tym rozwoju edukacji i umiejętności.

Dalsze kroki

Teraz zostaną one przesłane do Brukseli. Komisja Europejska ma dwa miesiące na formalną ocenę rewizji.

16 lipca br. planowane jest przyjęcie zmienionej decyzji wykonawczej przez Radę do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), następnie powinny zostać aneksowane umowy finansowa i pożyczkowa z KE oraz zatwierdzone tzw. ustalenia operacyjne.

Działania te są konieczne do złożenia kolejnych wniosków o płatność, które mogłyby zostać wysłane w ostatnim kwartale roku. Oznacza to, że kolejne pieniądze mogłyby wpłynąć jeszcze przed końcem 2024 r.

Pieniądze w ramach KPO

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska będzie mogła wykorzystać 253 mld złotych. Bezzwrotne środki to 109 miiardów złotych, a część pożyczkowa - oparta na preferencyjnych warunkach - to 148 mld 600 mln złotych.

Według szacunków realizacja KPO w 2024 roku spowoduje wzrost poziomu PKB o dodatkowe 0,5 proc. Natomiast w 2027 roku, dzięki wdrożeniu KPO, tempo realnego wzrostu gospodarczego będzie wyższe dodatkowo o 0,9 proc. Realizacja KPO wpłynie również pozytywnie na polski rynek pracy.

Czytaj także:

st/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej