PlusLiga. Znamy mistrza Polski. Jastrzębski Węgiel obronił tytuł

2024-04-28, 17:20

Jastrzębski Węgiel zdobył mistrzostwo Polski. Foto: PAP/Michał Meissner

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla obronili mistrzostwo Polski. W decydującym o tytule spotkaniu, wygrali z Aluron CMC Wartą Zawiercie 3:1 (25:19, 21:25, 25:23, 25:18).

• Rywalizacja o złoto rozgrywana jest do dwóch zwycięstw. Decydujący mecz odbył się w niedzielę w Jastrzębiu-Zdroju
  • Po tym jak w środę jastrzębianie pokonali w hali rywala Aluron 3:0, w sobotę większość fanów zgromadzonych w hali (było ich  3 112) w Jastrzębiu-Zdroju spodziewała się zakończenia finału play off. Jednak zawiercianie zagrali bardzo dobrze, szczególnie na zagrywce i przedłużyli rywalizację
  • Siatkarze z Jastrzębia-Zdroju zostali mistrzami Polski po raz czwarty w historii. Wcześniej wygrali ligę w latach 2004, 2021 i 2023 roku. Aluron jeszcze ani razu nie zdobył złotego medalu MP

W pierwszym secie gospodarze cały czas odpierali ataki rywali, którzy musieli odrabiać straty. Pogoń zawiercian się nie powiodła. As Jurija Gladyra zakończył tę partię przy wyniku 25:19.

W przerwie po trybunach przeszła „meksykańska fala”.

Druga część zaczęła się od dwóch autowych ataków gości. Przy stanie 5:1 trener Winiarski wziął „czas”. Później jastrzębianie prowadzili nawet 12:5, po bloku Gladyra, ale radość ich kibiców z rozstrzygnięcia tej odsłony była przedwczesna. Przy zagrywce kapitana przyjezdnych Mateusza Bieńka przewaga stopniała do punktu (12:11) i do głosu doszli sympatycy Aluronu CMC. Do remisu 20:20 doprowadził zagrywką Bartosz Kwolek. Goście poszli za ciosem i wygrali końcówkę.

Po zmianie stron siatkarze stoczyli zaciętą walkę na parkiecie, a kibice robili co w ich mocy na widowni. Po bardzo wyrównanym początku obrońcy tytułu wyszli na prowadzenie (15:11, 17:12). Zawiercianie nie zrezygnowali. Remis zapewnił im atakiem Karol Butryn. Ten sam zawodnik pomylił się w ostatniej akcji seta, wygranego przez rywali 25:23.

Nerwy i emocje w hali sięgnęły zenitu w czwartym secie. Przy jednej z analiz wideo trener Winiarski musiał uspokajać swoich graczy, a i tak żółtą kartkę obejrzał Kwolek.

Po dwóch blokach gospodarze prowadzili 7:4, kolejny punkt zdobył atakiem Tomasz Fornal. Przy stanie 14:9 szkoleniowiec Aluronu CMC poprosił o przerwę, ale nie zdołał wybić z rytmu rozpędzonych rywali. Jastrzębianie wygrali seta do 18 i cały mecz 3:1.

Jastrzębski Węgiel – Aluron CMC Warta Zawiercie (25:19, 21:25, 25:23, 25:18).

Jastrzębski Węgiel: Benjamin Toniutti, Jean Patry, Jurij Gladyr, Tomasz Fornal, Rafał Szymura, Norbert Huber – Jakub Popiwczak (libero) oraz Ryan Sclater, Jarosław Macionczyk, Marko Sedlacek

Aluron CMC: Miguel Tavares, Bartosz Kwolek, Miłosz Zniszczoł, Trevor Clevenot, Mateusz Bieniek, Karol Butryn – Luke Perry (libero) oraz Daniel Gąsior, Michał Kozłowski, Patryk Łaba.