"Korzystna dla frankowiczów, zgodna z prawem UE". Ekspert o uchwale SN

2024-04-27, 13:13

"Korzystna dla frankowiczów, zgodna z prawem UE". Ekspert o uchwale SN
Sąd Najwyższy zajął stanowisko ws. kredytów frankowych. Foto: shutterstock.com

- Sąd Najwyższy potwierdził wszystkie orzeczenia TSUE, m.in. w sprawie, gdzie ja byłem stroną, dotyczącą tzw. wynagrodzenia z kapitału. SN stwierdził, że bankowi nie należy się takie wynagrodzenie - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.

Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowiedziała na pytania pierwszej prezes SN w sprawie kredytów frankowych. SN w zasadniczej kwestii orzekł zgodnie z wyrokami TSUE i dorobkiem orzeczniczym polskich sądów.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 orzeczenia Sądu Najwyższego są korzystne dla kredytobiorców. - Przede wszystkim są zgodne z unijnym prawem. Powinno to ułatwić naszą drogę sądową, coraz rzadziej będą zapadać wyroki sprzeczne z unijnym prawem, co niestety w kilku procentach przypadków jeszcze się zdarzało. SN potwierdził wszystkie orzeczenia TSUE, m.in. w sprawie, gdzie ja byłem stroną. Dotyczącą tzw. wynagrodzenia z kapitału. SN stwierdził, że bankowi nie należy się takie wynagrodzenie - powiedział Arkadiusz Szcześniak.

W jego ocenie nie jest jeszcze w pełni wyjaśniona kwestia przedawnienia roszczenia banku o zwrot wypłaconej kwoty kredytu. - Czekamy, aż wypowie się na ten temat TSUE. Mówi też o tym Sąd Najwyższy. Chcielibyśmy, żeby ta kolejność, najpierw TSUE, potem SN, została zachowania - tłumaczył.   

Jeżeli umowa kredytowa zawiera choćby jedną niedozwoloną klauzulę, to umowa jest nieważna. - Tak to też rozumiało ok. 95 proc. sędziów w Polsce, którzy wydawali wyroki w ostatnich latach. Dobrze, że SN potwierdził tę linię. Gdyby nastąpiła w tej kwestii jakaś zmiana, to mogłoby to sparaliżować wymiar sprawiedliwości - stwierdził prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. 

Izba Cywilna sądu odniosła się do pytań skierowanych do niej w styczniu 2021 roku przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. W uchwale sędziowie stwierdzili też m.in., że bankom nie należy się żadne wynagrodzenie za korzystanie z udostępnionego kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytowej. Strony mają sobie zwrócić jedynie należne świadczenia - odsetki i kapitał.

Stanowisko Związku Banków Polskich 

Związek Banków Polskich kwestionuje uchwałę SN. Stoi na stanowisku, że "zgodnie z oświadczeniem 9 sędziów Izby Cywilnej SN powołanych przed 2017 r., podjęta została w niekonstytucyjnym składzie i nie realizuje swojej podstawowej funkcji ustrojowej, zmierzającej do ujednolicenia orzecznictwa sądów". W komunikacie przesłanym Informacyjnej Agencji radiowej czytamy, że "istnieją zatem poważne wątpliwości co do prawidłowości składu orzekającego. Tym samym rodzą się pytania o moc i skuteczność niniejszej Uchwały". 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Arkadiusz Szcześniak (prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu)

Data emisji: 27.04.2024

Godzina emisji: 10.06

Polecane

Wróć do strony głównej