Dzieci coraz częściej sięgają po alkohol. W tym kraju problem jest największy

2024-04-25, 19:00

Dzieci coraz częściej sięgają po alkohol. W tym kraju problem jest największy
Dzieci w Anglii coraz częściej sięgają po alkohol . Foto: Shutterstock/VGstockstudio

Dzieci i nastolatki w Anglii sięgają po alkohol częściej, niż ich rówieśnicy w innych krajach. Tak wynika z badania Światowej Organizacji Zdrowia. Badania objęły osoby mieszkające w Królestwie, w części dotyczą więc także dzieci polskich imigrantów.

Ponad połowa dzieci w Anglii w wieku 13 lat mówi, że próbowała alkoholu. Dla porównania - w przypadku Polski to niespełna jedna czwarta.

Jak alkohol niszczy młodych ludzi

Po napoje z procentami częściej sięgają nieletni z bardziej zamożnych rodzin. A w grupie piętnastolatków popularniejsze są one wśród dziewcząt.

 - Alkohol może uszkodzić mózg dzieci i nastolatka - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Stanowisko brytyjskiego rządu jest podobne. Rzecznik mówi, że sprawa jest jasna: alkohol ma negatywny wpływ na rozwój młodych ludzi.

Jak Litwa rozwiązała problem?

Przykład Anglii nie napawa optymizmem, ale to jak z problemem alkoholizmu, także u najmłodszych, skutecznie walczy od lat Litwa już tak. Zgodnie z danymi WHO jeszcze dekadę temu w tym kraju spożywano najwięcej alkoholu na świecie. W latach 2014-2018 problem był na tyle poważny, że na przełomie roku 2017 i 2018 wprowadzono restrykcyjną Ustawę o kontroli alkoholu.

 - Ograniczono zasady, w tym godziny i miejsca sprzedaży alkoholu. Obecnie nabyć i spożywać alkohol mogą osoby, które ukończyły 20 lat. Zakaz spożycia obejmuje samochody, transport publiczny, stadiony, parki czy plaże. Ponadto nie można reklamować alkoholu w mediach społecznościowych. A podczas imprez masowych sprzedawany jest jedynie alkohol niskoprocentowy (do 7,5 proc.) - poinformowała dr hab. Beata Hoffmann, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - W dodatku podwyższono akcyzę na alkohol. Akcyza na trunki wysokoprocentowe wzrosła o 23 proc., a na wino i piwo o 112 proc. - dodała. 

Edukacja dzieci

Na Litwie w 2019 r. wprowadzono także zakaz produkcji i reklamowania bezalkoholowego szampana dla dzieci. Wprowadzono także zakaz produkcji zabawek, artykułów spożywczych i innych towarów, które swoim kształtem i wzorem mogły przypominać napoje alkoholowe.

Posłuchaj

Badanie - dzieci w Anglii często sięgają po alkohol. O szczegółach Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Alkohol na stacjach benzynowych. Konieczny: dostępność jest zbyt duża

IAR/Adam Dąbrowski/PR24/kg

Polecane

Wróć do strony głównej