Kandydaci PiS do PE. Nieoficjalnie: Kurski wysoko na liście

2024-04-24, 21:03

Kandydaci PiS do PE. Nieoficjalnie: Kurski wysoko na liście
W PiS nie chcą Kurskiego. Rozstrzygnie prezes Kaczyński. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Na kilka dni przed terminem rejestracji list wyborczych do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość wciąż nie odsłania kart. Choć wciąż nie wiadomo, kto znajdzie się gronie kandydatów do Strasburga z ramienia partii Jarosława Kaczyńskiego, nieoficjalne informacje Onetu sugerują, że na wysokie miejsce liczyć może były prezes TVP Jacek Kurski.

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości ma w tym tygodniu zatwierdzić część list kandydatów partii do Parlamentu Europejskiego. Chodzi przede wszystkim o kandydatów z najwyższych miejsc w okręgach, tj. "jedynek" i "dwójek". 

Liderami list na pewno będą m.in. Beata Szydło i Joachim Brudziński. Dziennikarze ekscytują się natomiast spekulacjami, czy na listach do Strasburga znajdą się Daniel Obajtek i Jacek Kurski. 

Jacek Kurski na listach do Parlamentu Europejskiego? Są nieoficjalne doniesienia

Były prezes TVP prawdopodobnie wystartuje z trzeciego miejsca listy w okręgu obejmującym województwo mazowieckie - dowiedział się nieoficjalnie Onet.pl. Wyprzedzać go mają obecny europoseł Adam Bielan (prawdopodobnie "jedynka") i Maciej Wąsik. 

Portal dotarł też do informacji o liście w samej Warszawie. Tę ma otwierać Małgorzata Gosiewska, druga lokata ma należeć do kandydata na prezydenta stolicy Tobiasza Bocheńskiego. 

Kampania o intratne stanowiska w Parlamencie Europejskim wzbudza emocja w Prawie i Sprawiedliwości, dlatego - jak donosi Onet.pl Gosiewska "walczy o przesunięcie Bocheńskiego poza warszawski okręg, bo obawia się, że może jej zabrać mandat" w związku z rozpoznawalnością zdobytą w wyborach samorządowych. 

Czytaj także: 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Rada krajowa PO przedstawiła listy KO

Swoje listy w całości przedstawiła już Koalicja Obywatelska. Na pierwszych miejscach są urzędujący ministrowie - aktywów państwowych, kultury i spraw wewnętrznych. Borys Budka poprowadzi listę na Śląsku, Bartłomiej Sienkiewicz - małopolsko-świętokrzyską, a Marcin Kierwiński - w Warszawie. 

W gronie kandydatów do Parlamentu Europejskiego są także była prezydent stolicy i prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz startująca jako druga z warszawskiej listy i posłanka Kamila Gasiuk-Pichowicz która jest trzecia w Warszawie. 

Posłuchaj

Listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego zatwierdzone. W gronie kandydatów znaleźli się ministrowie rządu Donalda Tuska oraz kilkoro parlamentarzystów - relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego "są jednymi z najważniejszych w historii Polski powojennej" - mówił w środę podczas Rady Krajowej PO premier i szef PO Donald Tusk. Jego zdaniem "Platforma Obywatelska lepiej definiuje interesy Europy niż większość partii europejskich od lewa do prawa dzisiaj w Europie, bo jesteśmy stąd, wiemy na czym polega zagrożenie i wiemy co trzeba zrobić, żeby to zagrożenie odegnać". - Najważniejsze jest, żeby nas słuchali - Parlament Europejski to nie może być miejsce dla lunatyków i idiotów politycznych"- mówił Donald Tusk.

W poniedziałek minął termin rejestracji komitetów wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 35 komitetów. Termin rejestracji list kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego upływa 2. maja.

[ZOBACZ TAKŻE] Senator KO Krzysztof Brejza gościem Polskiego Radia:  

PolskieRadio24.pl, PAP, IAR, Onet/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej