Lekarze zaniepokojeni przypadkami odry. Ostrzegają i apelują o szczepienie dzieci

2024-04-21, 10:33

Lekarze zaniepokojeni przypadkami odry. Ostrzegają i apelują o szczepienie dzieci
Gość Polskiego Radia 24 zaapelował o szczepienie dzieci przeciwko odrze. Foto: fotohay/ Shutterstock

- Upowszechnienie szczepień pozwalało sądzić, że choroby takie jak odra przestaną być powszechne, jednak ruchy antyszczepionkowe spowodowały, że coraz więcej dzieci jest nieszczepionych, co powoduje ich zachorowania, a w konsekwencji także przekazywanie infekcji dalej - mówiła w Polskim Radiu 24 internistka i hematolog dr Karolina Pyziak-Kowalska. Przypomniała, że odra może dopaść także dorosłych, a szczepienie daje dużą szansę na uniknięcie zachorowania. 

Mimo powszechności szczepień rośnie liczba zakażeń odrą. Od stycznia do końca marca br. stwierdzono w Polsce 40 przypadków, podczas gdy w całym 2023 roku było ich 36.

- Widzimy duży wzrost liczby pacjentów przyjmowanych do szpitali z powodu chorób infekcyjnych i powikłań po nich - potwierdziła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Pyziak-Kowalska, internistka i hepatolog z Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Podkreśliła, że odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób wirusowych, a jeden chory może zarazić nawet 18 osób. - Choroba przenosi się zarówno drogą kropelkową, jak i powietrzno-wodną. Możemy więc złapać wirusa, gdy spotykamy się z kimś chorym w pokoju, gdy chory kaszle, kicha czy po prostu z nami rozmawia - przypomniała. 

Jak mówiła, wirus odry może przenosić się także przez przedmioty pokryte wydzielinami chorego. W przypadku dzieci łatwo więc o przekazywanie patogenów, np. poprzez pożyczanie zabawek czy wymienianie się ręcznikami w przedszkolach. Wskazała, że podatność na zakażenie odrą jest większa w przypadku niezaszczepionych.  

Odra w natarciu. Jakie są objawy zakażenia chorobą? 

Gość Polskiego Radia 24, pytana o objawy zakażenia odrą, wskazała, że zaczyna się od "objawów niespecyficznych" - gorączki, bólu gardła, łzawienia z oczu, a potem dochodzi katar, kaszel i złe samopoczucie dziecka. Mniej więcej po trzech dniach symptomów tej wstępnej fazy nieżytowej na powierzchniach wewnątrz jamy ustnej pojawiają się plamki Koplika. Kolejnym objawem są wysypka w okolicach uszu rozprzestrzeniająca się na całe ciało i bardzo wysoka gorączka. 

Powikłaniami po odrze są m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenia płuc i opon mózgowo-rdzeniowych. - Odra jest bardzo niebezpieczna, bo może prowadzić do utraty słuchu. To jedno z powikłań, które można mieć na lata - podkreśliła Karolina Pyziak-Kowalska. 

Coraz więcej przypadków odry. Lekarz przypomina o szczepieniach dzieci

Zaznaczyła, że odrą mogą zarazić się także niezaszczepieni dorośli, choroba jest bowiem "bardzo infekcyjna". Przed odrą chronią szczepienia - pierwsza dawka jest skuteczna w 91-93 proc., po przyjęciu drugiej dawki skuteczność szczepienia rośnie do 97-98 proc. 

Według aktualnych przepisów pierwszą dawkę zaleca się przyjąć w 13-14 miesiącu życia, drugą w szóstym roku życia.

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Dr Karolina Pyziak-Kowalska o szczepieniach przeciwko odrze ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24) 19:48
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: dr Karolina Pyziak-Kowalska (specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie)

Data emisji: 21.04.2024

Godzina emisji: 9.06


Polskie Radio 24/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej