Liga Mistrzów. Real Madryt w półfinale! "Królewscy" wyeliminowali Manchester City po rzutach karnych

2024-04-17, 23:40

Bernardo Silva i Andrij Łunin. Foto: Dave Shopland/Associated Press/East News

Real Madryt zremisował z Manchesterem City 1:1 w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. "Królewscy" okazali się lepsi w serii rzutów karnych, którą wygrali 4:3 i zapewnili sobie awans do półfinału Champions League.

Oba zespoły rozpoczęły spotkanie ze sporym respektem dla rywala, grając bez większego ryzyka. Jako pierwszy na strzał zdecydował się Eduardo Camavinga w 11. minucie. Francuz uderzał z podobnego miejsca, co tydzień temu, kiedy dzięki rykoszetowi trafił do siatki. Tym razem miał mniej szczęścia i Ederson z łatwością złapał jego strzał.

Już minutę później „Królewscy” cieszyli się z prowadzenia – defensywa Manchesteru City kompletnie pogubiła się podczas próby zatrzymania kontrataku, co wykorzystał Rodrygo. Brazylijczyk trafił „na raty” – jego pierwsze uderzenie sparował golkiper City, ale przy dobitce był już bezradny.

„Obywatele” mieli okazję na odpowiedź w 17. minucie, kiedy Bernardo Silva dośrodkował do Erlinga Haalanda, ale główka Norwega przeleciała łagodnym łukiem nad poprzeczką bramki Andrija Łunina. Po chwili Norweg ponownie główkował – tym razem w poprzeczkę.

Szczęścia próbował też nieobecny przed tygodniem Kevin De Bruyne – w 28. minucie Belg oddał groźny strzał z dystansu, ale Łunin nie dał się zaskoczyć. Podopieczni Pepa Guardioli dominowali, ale goście z Madrytu bronili się skutecznie i nieco szczęśliwie. Tak właśnie było w 37. minucie, kiedy Antonio Ruediger w ostatniej chwili zablokował Jacka Grealisha, sprawiając, że piłka ugrzęzła w siatce, ale po jej zewnętrznej stronie. Ostatecznie do przerwy to „Los Blancos” cieszyli się prowadzeniem.

Po zmianie stron gospodarze natychmiast ruszyli do ataku. W 47. minucie potężnym wolejem ze skraju pola karnego popisał się Grealish, jednak Łunin ponownie uratował madrytczyków. Podopieczni Carlo Ancelottiego robili wszystko, by wybić z rytmu nacierających "Obywateli", ale gospodarze ani myśleli zwalniać i raz po raz nękali ich defensywę.

W 70. minucie na lewym skrzydle defensorów Realu wymanewrował Grealish, ale uderzył po ziemi wprost w golkipera Realu, a ten skutecznie zatrzymał jego strzał. Anglicy dopięli swego w 76. minucie, kiedy do siatki Realu trafił De Bruyne, który wykorzystał kiks Rudigera i z bliska pokonał Łunina.

Belgijski pomocnik miał stuprocentową sytuację już pięć minut później, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką przy próbie z 11. metra. Piłkarze Realu skupiali się wyłącznie na tym, by "dotrwać" do dogrywki. Ostatecznie ta sztuka im się udała.

W dodatkowych 30 minutach oba zespoły wyraźnie opadły z sił. Najlepszą sytuację miał Antonio Rudiger, ale w sytuacji sam na sam z Edersonem posłał piłkę nad poprzeczką, dlatego o losach awansu musiały zdecydować rzuty karne.

Już w pierwszej serii pomylił się Luka Modrić, zaś w drugiej "zabawił się" Silva, lekko strzelając w sam środek - wprost w Łunina. Ukrainiec wyczuł też intencje Mateo Kovacicia w trzeciej kolejce, po której Real prowadził 2:1. "Królewscy" utrzymali tę przewagę do końca, wygrywając 4:3. Decydującą "jedenastkę" wykorzystał Rudiger.

Manchester City - Real Madryt 1:1 po dogr. (1:1, 0:1); karne: 3-4.

Bramki: dla Manchesteru City - Kevin De Bruyne (76); dla Realu Madryt - Rodgrygo (12).

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy).

Pierwszy mecz - 3:3. Awans: Real Madryt.

3:4 - Antonio Ruediger

City: Ederson - Kyle Walker, Ruben Dias, Manuel Akanji (112' John Stones), Josko Gvardiol - Rodri Hernandez, Kevin De Bruyne (112' Mateo Kovacić) - Bernardo Silva, Phil Foden, Jack Grealish (74' Jeremy Doku) - Erling Haaland (91' Julian Alvarez)

Real: Andrij Łunin - Dani Carvajal (109' Eder Militao), Nacho Fernandez, Antonio Ruediger, Ferland Mendy - Federico Valverde, Eduardo Camavinga, Toni Kroos (79' Luka Modrić) - Jude Bellingham - Rodrygo Goes (84' Brahim Diaz), Vinicius Junior (102' Lucas Vasquez)

Program rewanżowych meczów ćwierćfinałowych Ligi Mistrzów (wszystkie o godz. 21):

16 kwietnia, wtorek

FC Barcelona - Paris Saint-Germain 1:4 (wynik pierwszego spotkania - 3:2)
Borussia Dortmund - Atletico Madryt 4:2 (1:2)

17 kwietnia, środa

Manchester City - Real Madryt 1:1 (3:4 w rzutach karnych) (wynik pierwszego spotkania - 3:3)
Bayern Monachium - Arsenal 1:0 (wynik pierwszego spotkania - 2:2)

Półfinały - 30 kwietnia i 1 maja (rewanże tydzień później)