Kolejne protesty w Gruzji. Manifestanci nie chcą "rosyjskiego prawa", doszło do starć

2024-04-16, 21:58

Kolejne protesty w Gruzji. Manifestanci nie chcą "rosyjskiego prawa", doszło do starć
Do starć demonstrantów z policją doszło przed jednym z bocznych wejść do budynku parlamentu. Foto: Giorgi Tumasyan/Twitter

Policja użyła gazu łzawiącego w stosunku do demonstrujących obok budynku parlamentu w Tbilisi. Gruzini od kilku dni wychodzą na ulice, aby zmusić rządzącą partię do wycofania z izby projektu ustawy ograniczającej działalność organizacji pozarządowych.

Procedowany dokument jest nazywany "rosyjskim prawem", ponieważ wzoruje się na obowiązującej w Rosji ustawie o "zagranicznych agentach".

Policja użyła gazu łzawiącego

W alei Rustawelego w Tbilisi zgromadziło się kilka tysięcy Gruzinów. Wśród nich przedstawiciele partii opozycyjnych, obrońcy praw człowieka i działacze organizacji pozarządowych.

Do starć demonstrantów z policją doszło przed jednym z bocznych wejść do budynku parlamentu. Policja użyła wobec protestujących gazu łzawiącego i musieli zająć się nimi ratownicy medyczni.

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili skrytykowała rządzącą partię Gruzińskie Marzenie za próbę uchwalenia ustawy o "zagranicznych agentach" wbrew powszechnej krytyce i nazwała działania rządzących "prowokacją - rosyjską strategią destabilizacji".

Ustawa o "zagranicznych agentach"

Oprócz prezydent Salome Zurabiszwili, rządowy projekt krytykuje opozycja i obrońcy praw człowieka. Unia Europejska i Stany Zjednoczone rekomendują rządzącej partii Gruzińskie Marzenie, aby wycofała się z pomysłów legislacyjnych, które inspirowane są rosyjskim represyjnym prawem.

Rządząca w Gruzji partia Gruzińskie Marzenie już w ubiegłym roku chciała przeforsować podobny projekt ustawy, ale wycofała dokument z izby pod wpływem protestów.

Gruzińska opozycja uważa, że działania rządu mają zatrzymać proces integracji Gruzji z Unią Europejską.


Posłuchaj

Gruzińska policja użyła gazu przeciwko demonstrantom (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

IAR/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej