Cios ABW w działalność szpiegów Kremla. Przeszukania i zatrzymania w Warszawie i Tychach

2024-03-28, 13:21

Cios ABW w działalność szpiegów Kremla. Przeszukania i zatrzymania w Warszawie i Tychach
Polskie służby ustaliły, że narzędziem rosyjskiej dezinformacji i propagandy był m.in. portal internetowy. Foto: ABW/gov.pl

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi działania w śledztwie dotyczącym szpiegostwa na rzecz Rosji wymierzonego przeciwko państwom i organom Unii Europejskiej - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. W wyniku śledztwa przejęto gotówkę oraz szereg nośników danych.

W środę funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili w tej sprawie czynności procesowe, w tym przeszukania, na terenie Warszawy i Tychów. Zabezpieczono 48,5 tys. euro oraz 36 tys. dolarów.

Oprócz gotówki zabezpieczono także szereg nośników elektronicznych, w tym telefony komórkowe.

Czynności to wynik międzynarodowej współpracy ABW z europejskimi służbami, skoordynowanej w szczególności z partnerami z Czech. W ich efekcie udokumentowano działania zmierzające do zorganizowania w państwach UE prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych.

Prorosyjski "Głos Europy" narzędziem Kremla. Służby o finansowaniu voice-of-europe.eu

Celem tych kampanii była realizacja założeń polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, dyskredytacja Ukrainy oraz wizerunku organów Unii Europejskiej - wyjaśnił Jacek Dobrzyński. 

W tym celu został uruchomiony portal internetowy o zasięgu międzynarodowym voice-of-europe.eu, na którym publikowane są artykuły, oświadczenia, komentarze i wywiady o tendencyjnym, prorosyjskim wydźwięku, związane z sytuacją międzynarodową, w tym z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie.

Służby ustaliły sposób finansowania procederu. 

Czytaj także: 

ABW na tropie rosyjskich szpiegów. Aresztowany obywatel Polski

Działania ABW są także efektem śledztwa, w ramach którego zgromadzono materiał dowodowy przeciwko obywatelowi RP podejrzanemu o szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Mężczyzna, uplasowany w środowisku polskich i europejskich parlamentarzystów wykonywał zadania zlecone i finansowane przez współpracowników rosyjskiego wywiadu, które obejmowały m.in. działania propagandowe, dezinformacyjne oraz prowokacje polityczne. Ich celem było budowanie rosyjskich stref wpływu w Europie.

Śledztwo zakończyło się 19 stycznia aktem oskarżenia.

Oprócz przeszukań odbyły się pierwsze przesłuchania. Dalsze czynności procesowe będą kontynuowane w kolejnych dniach. Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy w Olsztynie Delegatury ABW w Białymstoku pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Czeskie służby na tropie szpiegów. Mieli wpływać na wybory

W środę poinformowano, że czeski kontrwywiad cywilny - Informacyjna Służba Bezpieczeństwa (BIS) - ujawnił zorganizowaną przez Rosjan sieć, która próbowała wpływać na wybory do Parlamentu Europejskiego. Według czeskich mediów zdemaskowana siatka miała wpływać na polityków w sześciu krajach: Polsce, Węgrzech, Niemczech, Francji, Belgii i Holandii.

BIS przekazała, że udało się jej wykryć i zmapować działania finansowanej przez Rosję sieci wpływu działającej w Czechach. "Operacja BIS ujawniła, w jaki sposób Rosja wywiera wpływ na terytorium państwa Unii Europejskiej i jak próbuje wpływać na procesy polityczne w naszych krajach" – napisano na oficjalnym profilu służby na platformie X.

[ZOBACZ TAKŻE] Generał Mirosław Różański gościem Polskiego Radia:

IAR, PAP/ mbl


Polecane

Wróć do strony głównej