Duże zmiany dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. Nowe przepisy, walka z patologiami i nadużyciami

2024-03-28, 05:51

Duże zmiany dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. Nowe przepisy, walka z patologiami i nadużyciami
Rząd radykalnie zmienia zasady obowiązujące uchodźców, by walczyć z patologiami. Foto: shutterstock.com/0simon0

Rząd radykalnie zmienia zasady obowiązujące uchodźców z Ukrainy, by walczyć z patologiami - pisze "Rzeczpospolita", zapowiadając projekt nowelizacji specustawy, która weszła w życie po wybuchu wojny.

Pobyt czasowy na trzy lata i likwidacja dotowania ośrodków, w których mieszka do dziesięciu osób – rząd radykalnie zmienia zasady obowiązujące uchodźców, by walczyć z patologiami - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

"Rewolucyjne zmiany dla przybyszów z Ukrainy, zwłaszcza tych, którzy korzystają z darmowego wyżywienia i zakwaterowania, mają się znaleźć w projekcie nowelizacji specustawy, która weszła w życie dwa lata temu, po wybuchu wojny w Ukrainie" - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rz".

Większa kontrola nad uchodźcami

Jak podaje gazeta, rząd "chce mieć większą kontrolę nad uchodźcami – zarówno tam, gdzie finansuje wyżywienie i zakwaterowanie, jak i w szkołach".

"Zlikwidowany ma zostać system finansowania pobytu Ukraińców (40 zł za dzień na osobę) w małych pensjonatach do dziesięciu osób. Zdaniem prof. Macieja Duszczyka, wiceministra spraw wewnętrznych, dochodzi tam do nadużyć.

"Bywa, że ich właściciele wykorzystują uchodźców do nieodpłatnej pracy" - czytamy.

Opłacanie pobytu uchodźców z Ukrainy

Ponadto, jak wskazano, w planach jest, by rząd opłacał pobyt Ukraińców "wyłącznie w tych miejscach, które mają umowy z wojewodą".

"W ośrodkach zakwaterowania zbiorowego mieszka dziś 39 937 osób (4,2 proc. uchodźców)" - zauważa dziennik.

Największa grupa

Ponad 80 proc. cudzoziemców osiedlających się w Polsce to obywatele Ukrainy - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców przedstawionych w lutym. Dwa lata po rosyjskiej agresji 950 tys. ukraińskich uchodźców korzysta w Polsce z ochrony czasowej. 63 proc. z nich to kobiety i dzieci.

Ważne zezwolenia na pobyt w kraju posiada natomiast 1,49 mln osób. Dla porównania, rok temu było to 1,4 mln osób.

Zezwolenie na pobyt w Polsce

459 tys. obywateli Ukrainy posiada ważne zezwolenia na pobyt czasowy. W zdecydowanej większości są one wydawane w związku z podejmowaniem pracy

Nieco ponad 77 tys. osób dysponuje natomiast zezwoleniami na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE.

Czytaj także:

PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej