Konsultacje rządowe z Ukrainą ws. rolnictwa i handlu. Mają być poruszone też kwestie historyczne

2024-03-28, 02:12

Konsultacje rządowe z Ukrainą ws. rolnictwa i handlu. Mają być poruszone też kwestie historyczne
Konsultacje z Ukrainą rozpoczęły się od spotkania ministrów rolnictwa. Foto: X/@MRiRW_GOV_PL

W czwartek w Warszawie odbędą się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Gabinety Donalda Tuska i Denysa Szmyhala będą omawiać szereg dwustronnych spraw, problemów i wyzwań, które dotyczą też zbliżenia Kijowa z Unią Europejską.

Premierzy wraz z delegacjami spotkają się w KPRM o godz. 9.30. 

Na czele agendy tematów są obronność, rolnictwo i handel - poinformowała wiceszefowa rządu Ukrainy, minister do spraw reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Iryna Wereszczuk.

- Najważniejsze są obszary bezpieczeństwa i obronności. Są też tematy energetyczne, zdrowotne, oświatowe, pomocy społecznej. Chcemy odnieść się do pytań o gospodarkę, o nasze relacje na granicy wynikające z produkcji rolniczej - dodała posłanka ukraińskiego ugrupowania Sługa Narodu, które sprawuje tam samodzielne rządy.

Kwestie historyczne na linii Polska-Ukraina

Na czwartkowym posiedzeniu prawdopodobnie będą toczyły się rozmowy nie tylko o sytuacji rolnictwa i na polsko-ukraińskiej granicy, ale też na temat wspólnej produkcji amunicji, energetyki, przesyłu energii i kultury.

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna informował, że poruszone mogą być też sprawy akcesyjne i kwestie historyczne.

Spotkanie ministrów rolnictwa

Już w środę w Warszawie odbyło się spotkanie polskiego ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski powiedział, że sprawą do uzgodnienia z Kijowem pozostaje system limitowania importu tamtejszych płodów rolnych na polski rynek.

- W resorcie rolnictwa mówimy o potrzebie rozdzielenia pomocy humanitarnej, militarnej i wsparcia gospodarczego w ujęciu całościowym od podejścia sektorowego. Nie może być tak, że rolnicy - głównie z krajów graniczących z Ukrainą - są obciążeni zbyt dużymi kosztami tej pomocy - sprecyzował.

Ukraińcy naciskali na spotkanie z polskim rządem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apelował o spotkanie rządów na wspólnej granicy jeszcze przed drugą rocznicą pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, jednak do takiego wydarzenia nie doszło, choć na granicy polsko-ukraińskiej pojawili się przedstawiciele ukraińskiego rządu z premierem Szmyhalem na czele.

Tusk poinformował wówczas, że umówił się ze Szmyhalem, za wiedzą prezydenta Zełenskiego, że spotkanie obu rządów odbędzie się w Warszawie 28 marca. Zaznaczył, że wcześniej do takiego spotkania nie dojdzie i jest to wspólne ustalenie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Blokada granicy. Ukraina zapowiada środki odwetowe

Sprawa konsultacji polsko-ukraińskich ma istotne znaczenie w kontekście trwających w ostatnich tygodniach w Polsce, a także w innych państwach UE, protestów rolników, sprzeciwiających się m.in. destabilizacji rynku przez niekontrolowany napływ produktów rolnych zza wschodnich granic Unii.

W lutym protestujący rolnicy m.in. blokowali przejścia graniczne z Ukrainą, dochodziło też do rozsypywania zboża przywiezionego koleją z Ukrainy. Szmyhal oświadczył wtedy, że jeśli sprawa odblokowania granicy nie zostanie rozwiązana do 28 marca, Ukraina może zastosować środki odwetowe na przejściach granicznych.

- Kilka naszych resortów będzie musiało się dobrze do tych konsultacji przygotować. Przede wszystkim - i ma to związek także z dzisiejszymi protestami rolników - dla mnie bardzo ważne jest, aby przyjąć takie ustalenia pomiędzy stroną polską i ukraińską, żeby polski rynek, polscy producenci rolni, polscy rolnicy nie byli zagrożeni niekontrolowanym napływem produktów rolnych ze strony Ukrainy - zapowiadał jeszcze w lutym Donald Tusk.

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej