Prof. Andrzej Szczerski o wystawach w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 19:00
- Wyspiański, jak wiemy, pracował w technice pastelu na papierze - najbardziej delikatnej technice, która pod wpływem zbyt dużej ilości światła niszczeje i blaknie. Musimy ograniczać ilość światła, ilość godzin odsłonięcia tej wystawy i de facto co roku wymieniać te obiekty - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Można tam oglądać kolejną serię dzieł Wyspiańskiego.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski otwiera wystawę pt. Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski otwiera wystawę pt. "Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego"Foto: PAP/Łukasz Gągulski
  • Naszym gościem był prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
  • Rozmawialiśmy o najnowszych wystawach prezentowanych w tej placówce.
  • Chodzi o dwie ekspozycje: "Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych", która zostanie otwarta 16 maja, oraz "Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego", którą można oglądać od 26 kwietnia.

Wystawa stała, która się zmienia

Już od kilku dni w Krakowie można oglądać wystawę pt. "Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego".

- To jest wystawa stała, która się zmienia stale, czyli raz w roku od 2021 roku. Posiadamy w naszej strukturze Muzeum Wyspiańskiego, to jest osobny budynek przy placu Sikorskiego 6 w centrum Krakowa, niedaleko Plant, ale trochę na uboczu, wyciszony. To tam pokazywane są jego dzieła, które ze względów konserwatorskich muszą być wymieniane co rok - wyjaśniał prof. Andrzej Szczerski.

Czytaj także:

Stanisław Wyspiański i delikatne pastele

Jak dodał nasz gość, wszystko dlatego, że Wyspiański pracował w technice pastelu na papierze - najbardziej delikatnej technice, która pod wpływem zbyt dużej ilości światła niszczeje i blaknie.

- Musimy po prostu ograniczać ilość światła, ilość godzin odsłonięcia tej wystawy i de facto co roku wymieniać te obiekty. One potem leżakują, odpoczywają - mówił nasz gość.

W audycji mówiliśmy też o wystawie "Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych", która zostanie otwarta 16 maja. Zapraszamy do wysłuchania całości.


Posłuchaj
14:32 Dwojka_Wybieram_Dwojke_Krakow_2024_05_08-17-11-44.mp3 Prof. Andrzej Szczerski o wystawach w Muzeum Narodowym w Krakowie (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 8.05.2024

Godzina emisji: 17.10

mgc/wmkor

Czytaj także

"Memento vitae". Kuratorka wystawy: dzienniki Józefa Czapskiego wciąż nas inspirują

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 18:43
- Józef Czapski zanotował te kilka słów i ten kontekst w jednym z ostatnich swoich dzienników. 91-letni artysta tak właśnie pisał o swoim życiu: nieważne, czy czeka mnie jeszcze jeden dzień, czy kilka lat, memento vitae! - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Kosińska, kuratorka wystawy, na której będzie prezentowane malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

60. Biennale w Wenecji - polski projekt odbiciem hasła "Obcokrajowcy są wszędzie"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 18:00
- Za tym projektem stoi kolektyw Open Group, czyli Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Pavlo jest w Ukrainie i służy w tym momencie w armii, Yuriy mieszka we Wrocławiu i częściowo w Berlinie, a Anton mieszka w Nowym Jorku. Sama praca również dotyczy uchodźców i osób, które rozproszyły się dzisiaj po całym świecie, uciekając przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II" zgłoszonego na tegoroczne Biennale w Wenecji.
rozwiń zwiń