Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego. "To piękne, jak różnie można odczytać ten sam tekst"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 20:28
Zakończył się 1. etap 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W rywalizacji pozostało 18 uczestników z Polski, Francji, USA, Hiszpani i Islandii. - Jest kilka osób, które bardzo mi się podobają i widać, że to są indywidualności - mówił w Dwójce Roman Jabłoński, przewodniczący jury.
Decyzją jury do 2. etapu 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego zakwalifikowało się 18 uczestników
Decyzją jury do 2. etapu 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego zakwalifikowało się 18 uczestnikówFoto: Marta Ankiersztejn/NIMiT
  • Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego odbywa się w Warszawie po sześciu latach przerwy (1-11.05).
  • Do 1. etapu przystąpiło 44 młodych wiolonczelistów i wiolonczelistek pochodzących z czterech kontynentów: Europy, Azji i obu Ameryk.
  • W przesłuchaniach 2. etapu bierze udział 18 uczestników. Najwięcej, bo aż 9, reprezentuje Polskę.

Jednym z członków jedenastoosobowego jury 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego jest Marcin Zdunik.

Juror i laureat pod wrażeniem przesłuchań

- Z wypiekami na twarzy śledzę to, w jak różny sposób na świecie odczytuje się muzykę Lutosławskiego, często dla nas zaskakujący. Język muzyczny naszego mistrza i jego poglądy na muzykę dobrze przecież znamy. Bardzo ciekawe i często bardzo piękne jest to, w jaki sposób można odczytać ten sam tekst, nie znając tego kontekstu, kontekstu biograficznego, poglądów kompozytora, jego własnych interpretacji - relacjonował wiolonczelista i zwycięzca konkursu z 2007 roku.

Jak przekonywał, interpretacje zagranicznych uczestników często są zaskakujące, zmieniając w ogóle wydźwięk kompozycji Lutosławskiego. - Na przykład są nacechowane poszukiwaniami sonorystycznymi czy też muzyczną agresywnością - argumentował Marcin Zdunik.

Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego - Polacy szeroką ławą do kolejnego etapu

Wśród dziewięciorga Polaków, którzy zakwalifikowali się do 2. etapu znalazła się Maria Leszczyńska. - Repertuar tego konkursu to bardzo duże wyzwanie, ale z drugiej strony to bardzo przyjemne. Dla mnie to jest zawsze trudniejsze, kiedy wszystko jest "w tym samym sosie" i trzeba samemu wszystko różnicować. Tutaj program w sumie nam to ułatwia, każdy może znaleźć coś dla siebie - przekonywała wiolonczelistka, dla której jest to drugie podejście do konkursu.

Przesłuchania 2. etapu odbywają się w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wstęp na nie jest wolny.


Posłuchaj
05:03 Wybieram Dwójkę Konkurs Wiolonczelowy 6.05.2024.mp3 Podsumowanie 1. etapu 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego (Wybieram Dwójkę)

Organizatorem 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego (1-11.05) jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a współorganizatorem Fundacja Na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów oraz Polskie Radio.

***

pg

Czytaj także

Marcin Zdunik i 12. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 18:00
- Ten konkurs bardzo zmienił moje życie, ożywił moją działalność koncertową, umożliwił mi tyle spotkań ze wspaniałymi artystami, pojawienie się w nowych salach koncertowych. To wszystko jest solą życia dla muzyka - mówił w Dwójce Marcin Zdunik, juror tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego i zwycięzca z 2007 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs im. Witolda Lutosławskiego. Anne-Sophie Mutter: chciał dla mnie pisać

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 16:11
Z początkiem maja startuje 12. Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Anne-Sophie Mutter opowiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę" o kulisach pracy z tym wybitnym polskim kompozytorem oraz jego wpływie na muzyków.
rozwiń zwiń