Prof. Wojciech Fałkowski: gabinet porcelany pokazywał pozycję króla wśród innych monarchów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 19:09
- Porcelana była białym złotem, przedstawiała ogromną wartość. W siedzibie króla taki gabinet porcelanowy pokazywał jego pozycję wśród innych monarchów europejskich. Dlatego powstanie galerii porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie jest czymś, co bardzo dobrze pasuje do profilu rezydencji monarszej, a także wzbogaca naszą ekspozycję stałą - mówił w Dwójce dyrektor Wojciech Fałkowski.
W Galerii Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie wyeksponowanych jest ponad dwieście sztuk naczyń i innych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych
W Galerii Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie wyeksponowanych jest ponad dwieście sztuk naczyń i innych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnychFoto: materiały prom.
  • Najcenniejsze wyroby Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni i unikatowe egzemplarze porcelany dalekowschodniej można już oglądać w nowo otwartej Galerii Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie.
  • W kolekcji znajdują się okazy niegdyś zdobiące królewskie i magnackie stoły.
  • Nowo otwarta wystawa jest dostępna w ramach Trasy Królewskiej warszawskiego zamku.

Galeria Porcelany to nowa wystawa stała Zamku Królewskiego w Warszawie. Można podziwiać na niej najwspanialsze przykłady zabytkowej porcelany, pochodzące z Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni i z Dalekiego Wschodu. Niektóre z nich zdobiły dawniej stoły polskich królów.

Jak w XVIII-wiecznym gabinecie porcelanowym

- Miałam przyjemność tworzyć tę ekspozycję razem z kolegami. Prezentujemy w niej najcenniejsze wyroby miśnieńskie uzupełnione porcelaną dalekowschodnią. Jest to około połowy zgromadzonej w ciągu ostatnich lat porcelany miśnieńskiej - tłumaczyła kuratorka Anna Szkurłat.

Aranżacja wystawy nawiązuje do oryginalnych rozwiązań XVIII-wiecznych gabinetów porcelanowych. Eksponaty prezentowane sią w pięciu oryginalnych szafach–witrynach holenderskich z ok. 1750 roku oraz na francuskich komodach i stole konsolowym z pierwszej połowy XVIII wieku.

Cenna porcelana i kamionka

- Przedmioty zostały pogrupowane. Każda witryna poświęcona jest sekwencji różnych rodzajów dekoracji. Zaczynamy od najwcześniejszej, a więc pierwsze wyroby to nie tylko porcelana, ale także kamionka, tzw. bottgerowska, która jest dość cenną w kolekcji, gdyż są to przedmioty rzadko spotykane - opowiadała dr Anna Szkurłat.

Posłuchaj
06:03 Wybieram Dwójkę porcelana 29.04.2024.mp3 W Zamku Królewskim w Warszawie otwarto Galerię Porcelany (Wybieram Dwójkę) 

Wiele z prezentowanych w Galerii Porcelany zabytków związanych jest z królami Polski z dynastii Wettynów – pochodzą z kolekcji Augusta II bądź powstały na zamówienie Augusta III i były używane w królewskich cukierniach dworskich, w tym zamku warszawskiego.

[korzystano z materiałów promocyjnych]

***

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 29.04.2024

Godz. emisji: 17.20

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/kul

Czytaj także

"Sen o porcelanie". Reportaż Moniki Malec (Radio Lublin)

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 06:45
Zapraszamy na reportaż o manufakturze fajansu i porcelany w Tomaszowie Lubelskim, założonej przez Franciszka de Mezera na zlecenie XI ordynata, Aleksandra Augusta Zamoyskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska Wytwórnia Fajansów w Pacykowie - historia polskiej sztuki zdobniczej.

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 12:52
Istniała krótko, bo od roku 1912 do 1939, ale powstawały tam przepiękne dzieła sztuki użytkowej znane w całej Europie. To figurki, głównie kobiet, wytwarzane wg panującego stylu art deco.
rozwiń zwiń